Przejdź do zawartości

2007-08-09: Endeavour pomyślnie wystartował

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 9 sierpnia 2007
Start promu Endeavour

Amerykański prom kosmiczny Endeavour z siedmioosobową załogą bezpiecznie wystartował, zgodnie z planem o godzinie 18:36 w środę (o 0:36 w czwartek czasu polskiego) z Przylądka Canaveral na Florydzie ku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Start odbył się w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego z platformy startowej 39A.

Misją Endeavoura jest kontynuowanie programu budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, rozpoczętego w 1998, ale wstrzymanego po katastrofie Columbii. Na pokładzie znajduje się siedmioosobowa załoga, pod dowództwem Scotta J. Kelly'ego, wśród których jest 56 letnia nauczycielka Barbara Morgan, która była dublerką czyli rezerwową kandydatką na członka załogi wahadłowca Challenger i trenowała razem z koleżanką, Christą McAuliffe.

McAuliffe i pozostali członkowie załogi zginęli w katastrofie Challengera 28 stycznia 1986 r., w 73 sekundy po starcie promu.

NASA zaproponowała wówczas Morgan aby pozostała w gronie astronautów, obiecując, że poleci w kosmos w przyszłości. Teraz, w ponad 21 lat po tragedii Challengera, agencja ma zamiar wywiązać się z tej obietnicy.

Morgan jest w pełni wykwalifikowaną astronautką, a do jej zadań będzie należało sterowanie dźwigiem-robotem podczas prac montażowych. Na orbicie będzie pełnić funkcję operatora wysięgnika. Podczas pobytu na ISS Morgan odpowie m.in. na pytania amerykańskich uczniów ze stanu Idaho oraz poprowadzi lekcje z kosmosu.

W trakcie wyprawy zaplanowano cztery lub trzy wyjścia kosmonautów w otwartą przestrzeń kosmiczną (spacer kosmiczny) w zależności od czasu trwania misji. Astronauci spędzą na orbicie co najmniej 11 dni.

Misja wahadłowca Endeavour STS-118 jest 119. misją amerykańskiego programu lotów wahadłowców i 20. misją wahadłowca Endeavour. Celem misji jest przetransportowanie i zamontowanie na ISS modułu łącznikowego ITS S5 Truss, stanowiącego element struktury kratownicowej stacji, nowych żyroskopów do systemu stabilizacji ISS, pomocnych także w określeniu położenia stacji oraz prawie 2,5 tony zaopatrzenia, towarów, częsci zamiennych, sprzętu i innych zapasów.

Jest to pierwszy start amerykańskiego wahadłowca Endeavour od pięciu lat. Poprzednią misję Endeavour odbył w 2002 roku. Od tego czasu przeszedł gruntowny remont i modernizację.

Od czasów katastrofy promu Columbia 1 lutego 2003 roku, w wyniku której zginęła cała załoga, a NASA zawiesiła na czas nieokreślony loty promów kosmicznych.

Jest to druga misja wahadłowca z czterech planowanych w tym roku. W czerwcu na ISS poleciał prom Atlantis.

Czytaj także w Wikinews[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]