Przejdź do zawartości

2007-08-03: Finał The Tall Ships' Races w Szczecinie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 3 sierpnia 2007
Cuauhtémoc podczas wielkiej gali banderowej

Dziś tuż przed godziną dziesiątą zawitał w Szczecinie jacht Rona II. Tuż po nim, na horyzoncie pojawił się żaglowiec szkolny Marynarki Wojennej Republiki Meksyku - ARM "Cuauhtémoc". Była to zapowiedź finału The Tall Ships' Races, który w tym roku po raz pierwszy obył się w Szczecinie. Po odwiedzeniu takich miejscowości jak Warns, Arhus, Kotka, Helsinki i Sztokholm żaglowce i jachty trafiły do stolicy zachodniopomorskiego. Pierwszy z wielkich trójmasztowców został gorąco przywitany przez licznie zgromadzonych widzów podczas prezentującej się bardzo okazale w wielkiej gali banderowej. Tym samym nieoficjalny finał Operacji Żagiel w Szczecinie został rozpoczęty.

Kolejnym dużym żaglowcem, który przybił do nabrzeża szczecińskiego portu był STS "Dar Młodzieży" witany w samo południe. Oprócz jednostek robiących olbrzymie wrażenie pojawiły się również mniejsze (mniej lub bardziej), choć równie ciepło witane i wyczekiwane: "Sorlandet", "Concordia", "Akela", "Steppe", "Pacyfica", "Sirma", "Anita" i inne. Z polskich żaglowców i jachtów pojawiły się również: "Gedania", "Kapitan Głowacki" oraz jacht "Stary" - który w 2007 roku pokonał Przejście Północno-Zachodnie (jedno z najtrudniejszych szlaków żeglarskich na świecie) w 100 lat po wyprawie Roalda Amundsena z najmłodszą załogą.

Nieoficjalnie zwycięzcą regat The Tall Ships' w klasie C został "Dar Szczecina", który również ma duże szanse na laury w klasyfikacji generalnej. Oficjalne rozpoczęcie imprezy odbędzie się 4 sierpnia o godz. 17.00.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
Wiadomość z serwisu regionalnego województwa zachodniopomorskiego
Wikinews
Wikinews
Zachodniopomorskie
Zachodniopomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie zachodniopomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Szczecina, Koszalina, Stargardu, Kołobrzegu, Świnoujścia
pozostałych miejscowości