2007-08-08: Zakończenie finału The Tall Ships' Races w Szczecinie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
środa, 8 sierpnia 2007
TheTallShips'Races2007.jpg
TheTallShips'Races2007.2.jpg

Wczoraj w Szczecinie zakończył się oficjalnie finał regat żaglowców The Tall Ships' Races. Już przed godziną 9:00 pierwsze jednostki opuszczały miasto, by udać się na ostatnią paradę - na Odrze, Zalewie Szczecińskim i na wodach świnoujskiego portu.

W sumie od 3 do 7 sierpnia 2007 r. szczecińskie Wały Chrobrego i Łasztownię odwiedziło około 1.500.000 osób. Według danych organizatorów niedzielny pokaz sztucznych ogni oglądało aż 2,5 miliona widzów.

Główną atrakcją było zwiedzanie żaglowców, których do miasta zawitało ponad 100, wśród nich znalazły się m.in. jeden z największych na świecie czteromasztowy rosyjski bark "Sedov", polskie "Dar Młodzieży" i "Fryderyk Chopin", meksykański "Cuauhtemoc", norweskie "Christian Radich" i "Sørlandet", niemiecki "Alexander von Humboldt", rosyjskie "Kruzenshtern" i "Shtandart", angielski "Lord Nelson", kanadyjski "Concordia" i malezyjski "Tunas Samudera". Gościnnie zawitał także jeden z największych statków "The World".

Zwycięzcami The Tall Ships' Races zostały:

  • w kategorii A: 1. "Christian Radich" (Norwegia, pierwsze ogólnie), 2. "Kruzenshtern" (Rosja), 3. "Sørlandet" (Norwegia),
  • w kategorii B: 1. "Helena" (Finlandia), 2. "Gratitude" (Szwecja), 3. "Gratia" (Szwecja),
  • w kategorii C: 1. "Dar Szczecina" (Polska, drugie ogólnie), 2. "Dar Natury" (Polska), 3. "St. Iv" (Szwecja),
  • w kategorii D: 1. "Rona II" (Wielka Brytania), 2. "Hansa" (Hiszpania), 3. "Sirma" (Wielka Brytania).

Pośród pozostałych atrakcji był wspomniany wcześniej pokaz sztucznych ogni, pokaz laserowy na wodzie, parada załóg ulicami miasta, koncerty gwiazd ("Hity na czasie", szczecińskie gwiazdy m.in. Hey, Maciej Silski, Pogodno), kino nocne (m.in. trylogia "Piratów z Karaibów", "Posejdon", premiera "W poszukiwaniu legendy" - dokument o wyprawie s/y "Stary", "Gdzie jest Nemo?", "Gniew oceanu"), koncerty szantowe i wiele innych.
Wśród imprez towarzyszących były m.in. koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza" na Cmentarzu Centralnym, zlot samochodów szczecińskiej marki Stoewer i motocykli Junak.

Z powodu awarii silnika dłużej w Szczecinie został jedynie rosyjski "Sedov" - będzie naprawiany w Szczecińskiej Stoczni Remontowej "Gryfia".

Zobacz też[edytuj]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa zachodniopomorskiego
Wikinews
Zachodniopomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie zachodniopomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Szczecina, Koszalina, Stargardu, Kołobrzegu, Świnoujścia
pozostałych miejscowości