Przejdź do zawartości

2007-07-26: Szef XNA: "Mamy Web 2.0, potrzebujemy Gier 3.0"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 26 lipca 2007


link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
2007-07-26: Szef XNA: "Mamy Web 2.0, potrzebujemy Gier 3.0"

Chris Satchell, główny menadżer projektu Microsoft XNA, przedstawił swoją kreatywną wizję przyszłości gier komputerowych. Satchell porównał ewolucję przemysłu gier do ewolucji Internetu, którego obecna faza nazywana jest "Web 2.0".

Wg Satchella:

  • Web 0.5 prezentowało pierwsze podejścia do Internetu przez wybrane grupy akademickie i firmy technologiczne,
  • Web 1.0 podobne było do telewizji, gdzie mała liczba osób tworzy zawartość dla mas,
  • Web 2.0 to strony jak YouTube i Flickr, gdzie to użytkownicy samy tworzą zawartość stron i gdzie każdy może dołączyć
  • Web 3.0, jakie może wyglądać w przyszłości, to nie tylko tworzenie przez wiele osób zawartości stron, ale też m.in. tworzenie wielu różnych dróg dostępu do tych zawartości.

Satchell sądzi, że gry powinny podążyć tą samą ścieżką. Powiedział, że Gry 0.5 składały się ze stron internetowych o danej grze, na przykład stron fanowskich, Gry 1.0 to społeczności wewnątrz-growe jak klany czy listy znajomych. Gry 2.0, gdzie aktualnie się ma znajdować rynek, to tworzenie przez ludzi własnej zawartości do istniejących gier, na przykład zmiany wyglądu samochodów w Forza 2. Gry 3.0 natomiast miałyby być stadium, w którym społeczność graczy może tworzyć własne gry.

Satchell powiedział, że chce w ten sposób zwiększyć graczy. Sposobem na to wg niego jest umożliwienie każdemu zrobienie własnej gry, dzięki czemu powstaną niszowe gry, które zachęcą kolejne osoby do gier komputerowych.

Jednak wiążą sie z tym problemy. Satchell powiedział, że "najbardziej przerażają mnie problemy zasad i własności intelektualnej. Innym problemem są też osiągnięcia techniczne". Tymi wyzwaniami byłyby gry tworzone z materiałami ofensywnymi, złamanie praw dotyczących własności intelektualnych, czy firmy się zgodzą na to oraz kto i ile na tym zarobi.

Dokończył, mówiąc: "Czy jest to trudne? Bez wątpienia. Jeżeli jednak można to zrobić, pomyśl o tym, ilu ludzi może odkryć swoją kreatywność".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]