Przejdź do zawartości

2007-07-07: Rozpoczęły się gonitwy byków w Pampelunie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 7 lipca 2007
Pampeluna, lipiec 2005

7 lipca w Pampelunie rozpoczęły się encierros - gonitwy byków i ludzi po ulicach miasta, które będą trwały przez tydzień. Już dziś zostały ranne dwie osoby - jedna została ugodzona rogami byka w pośladek a druga w ramię. W tym roku pierwszy bieg odbył się z opóźnieniem ponieważ policja musiała usunąć z trasy pijane osoby (oczekujące od świtu na wyścig) i śmieci.

Biegi byków ulicami hiszpańskiej Pampeluny odbywają się każdego roku w lipcu (ok. 6-14 lipca). Przez tydzień, codziennie rano wypuszczanych jest sześć zwierząt, które biegną w kierunku areny. Przed nimi uciekają ochotnicy, którzy mogą mieć do obrony jedynie zrolowaną gazetę. Dystans wynosi 825 metrów. Następnie byki wieczorem giną w walce z torreadorami.

Od 1924 roku w gonitwach śmierć poniosło 14 osób. Wyścigi byków i korrida jest częścią tzw. sanfermines, fiesty ku czci św. Fermina. Świętu towarzyszą również parady, koncerty i tańce. Gonitwy zostały bliżej poznane na świecie dzięki książce Ernesta Hemingwaya "Słońce też wschodzi", którą napisał w 1926 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]