Przejdź do zawartości

2007-07-07: Śledztwo FSB ws. brytyjskiego szpiega w Rosji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 7 lipca 2007

Jak donosi agencja ITAR-TASS, rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa rozpoczęła śledztwo w sprawie zwerbowania przez brytyjski wywiad MI-6 obywatela Rosji.

Wiaczesław Żarko, były oficer policji skarbowej miał współpracować z Brytyjczykami od 2003 roku. Swoją publiczna spowiedź opublikował on w sobotnim wydaniu dziennika Komsomolskaya Pravda. W wywiadzie udzielonym temu pismu opowiada o miejscach, w których miał się spotykać ze swoim "patronem" Johnem Callaghanem (m.in. Helsinki, Stambuł, Londyn) i wynagrodzeniu, jakie pobierał za współpracę, czyli 2000 Euro miesięcznie. Żarko twierdzi również, że w proces werbowania go przez MI-6 prowadził m.in. Callaghan będący w latach 1998-2001 pierwszym sekretarzem ambasady Wielkiej Brytanii w Moskwie. Ale proces ten nadzorowany miał być również przez Aleksandra Litwinienkę i Borysa Berezovskiego.

Według FSB w okresie współpracy Żarko miał przekazywać stronie brytyjskiej informacje dotyczące bezpieczeństwa zewnętrznego Rosji. W tym informacje o liczebności i naborach do rosyjskich służb, a także świadczyć pomoc w osadzaniu w nich brytyjskich agentów. Do FSB Wiaczesław Żarko zdecydował zgłosić się dobrowolnie.

Można przypuszczać, że ogłoszenie tego faktu może być powiązane z brytyjskim śledztwem ws. zabójstwa Aleksandra Litwinienki i staraniami o ekstradycję podejrzanych o tę zbrodnię.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]