2007-06-27: Wmurowanie aktu erekcyjnego Muzeum Historii Żydów Polskich

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 27 czerwca 2007

26 czerwca 2007 roku w Warszawie odbyły się uroczystości wmurowania aktu erekcyjnego Muzeum Historii Żydów Polskich.

Na skwerze przy pomniku Bohaterów Getta prezydent Lech Kaczyński podczas swojego przemówienia powiedział m.in.:

"Ja z historią tego muzeum mam związki nawet wcześniejsze, niż pełnienie urzędu prezydenta Warszawy. To rok 2000, 2001. Trudna sprawa Jedwabnego. W tym okresie nawiązaliśmy kontakt, od tej pory w miarę swoich możliwości starałem się pomagać. Ale oczywiście to nie ja nie zadecydowałem o tym, że to muzeum stanie. To sprawa wysiłku i determinacji wielu ludzi. Tych, którzy już przed kilkunastu laty podęli tę inicjatywę, którzy ją kontynuowali, którzy nie rezygnowali także w chwilach trudnych. I oto mamy sukces. Sukces spóźniony, bo przecież muzeum narodu, który żył na tych ziemiach przez osiem, a może nawet dziewięć stuleci, narodu, który żył na tych ziemiach przez ponad osiem co najmniej, a być może dziewięć wieków powinno powstać wcześniej, tak jak i niejedno inne muzeum w naszym kraju. Powstaje dopiero teraz, ponieważ tak ukształtowała się nasza historia, ale powstaje słusznie i sądzę, że w tym mieście i w tym miejscu, które swojego czasu było miejscem, w którym mieszkało najwięcej Żydów, największym żydowskim miastem w Europie – że w tym miejscu to muzeum spełni swą rolę. Istotnie, przez dziewięćset lat nasza historia się splatała. (...)

Istnieje dzisiaj potężne, choć niewielkie państwo Izrael. Istnieje wielka diaspora żydowska w Stanach Zjednoczonych i w wielu innych krajach, odradza się w Polsce, czy, można powiedzieć, się już odrodziła kiedyś bardzo liczna, dziś już niestety nieliczna żydowska społeczność. Myślę, że dla was wszystkich, ale także dla nas, Polaków, to muzeum jest wielką szansą na przełamywanie wzajemnego braku wiedzy o sobie z jednej strony i na coraz głębsze pojednanie po drugiej. Pamiętajmy o naszej wspólnej historii".

Spotkanie Lecha Kaczyńskiego z osobami wspierającymi Budowę Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

26 czerwca 2007 roku przed uroczystościami na skwerze przy pomniku Bohaterów Getta, Lech Kaczyński spotkał się w Pałacu Prezydenckim z osobami wspierającymi Budowę Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie.

W spotkaniu uczestniczyli:

 • Richard von Weizsäcker – były Prezydent Niemiec
 • Tevi Troy – przedstawiciel trzyosobowej delegacji Prezydenta Stanów Zjednoczonych
 • Reinhard Schweppe – Ambasador Niemiec
 • Victor Ashe – Ambasador Stanów Zjednoczonych
 • David Peleg – Ambasador Izraela
 • rabin Meir Lau – wieloletni główny rabin Izraela, obecnie rabin Tel Awiwu
 • rabin Andrew Baker – z American Jewish Committee
 • Marcin Święcicki – przewodniczący polskiego Komitetu Wspierania Budowy Muzeum
 • sponsorzy: Wiktor Markowicz, Tomasz Ulatowski, Ygal I. Ozechov, Zygmunt Rolat, Ryszard Krauze, Miles Lerman, Aleksander Goldberg, Tad Taube
 • dyrekcja Muzeum: Jerzy Halbersztadt, Ewa Wierzyńska, Robert Supeł
 • Marian Turski – przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego

Źródła[edytuj | edytuj kod]