Przejdź do zawartości

2007-06-26: Wydana wersja stabilna cdlinux.pl

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 26 czerwca 2007

25 czerwca została wydana stabilna wersja polskiej dystrybucji Linuksa cdlinux.pl. Dystrybucja uruchamiana jest z płyty CD (nie wymaga instalacji na dysku twardym) i stanowi system z kompletem programów potrzebnych do korzystania z multimediów, nauki, tworzenia dokumentów i korzystania z Internetu.

W dystrubucji zastosowany jest lekki, mało popularny (w stosunku do najpopularniejszych, KDE i GNOME) menedżer okien IceWM, dzięki któremu cdlinux.pl może działać wydajniej na starszych komputerach. Oprócz normalnej wersji dystrybucji oferowana jest również wersja mała, która może być wypalona na CD typu business card (zajmuje mniej niż 210 MB). Odmiana ta, choć uboższa w programy, może stanowić system awaryjny czy dyskietkę ratunkową.

Ciekawostką jest możliwość stworzenia własnej, zmodyfikowanej wersji dystrybucji dzięki prostemu kreatorowi znajdującemu się na płycie. Dystrybucja zawiera również proste konfiguratory modemów DSL (z których korzysta m. in. Neostrada) Sagem i Speedtouch. Dystrybucja powstała na Politechnice Gdańskiej w roku 2001, obecnie rozwijana jest przez Michała Wróbla.

Źródła[edytuj | edytuj kod]