Przejdź do zawartości

2007-06-22: Dania: nowe banknoty zamiast euro

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 22 czerwca 2007

Narodowy Bank Danii zapowiedział zmianę wzorów i zabezpieczeń banknotów z duńskimi koronami. Nowe banknoty pojawią się w obrocie na początku roku 2009. Na początku będzie to banknot o nominale 50 DKK. Kolejne, coraz wyższe nominały będą wprowadzane sukcesywnie, aż do 1000 DKK w roku 2013.

Nowy wygląd banknotów zaprojektowała artystka Karin Birgitte Lund. Motywem przewodnim serii są mosty - na opublikowanych wzorach banknotów widać i uproszczone schematy techniczne tych konstrukcji i bliskie jakości fotograficznej obrazy obiektów.

Według Torbena Nielsena, prezesa Narodowego Banku, wprowadzenie nowych wzorów jest konieczne, gdyż postęp techniczny umożliwia coraz łatwiejsze podrabianie istniejących wersji banknotów za pomocą ogólnie dostępnych urządzeń takich jak skanery i drukarki.

Na forach internetowych pojawiły się głosy Duńczyków rozczarowanych faktem, że nacisk kładzie się na opracowywanie nowych wzorów koron, zamiast wprowadzić europejską walutę euro. Dania jednak nie wstąpiła do strefy euro wskutek negatywnego wyniku referendum w tej sprawie.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]