2007-06-15: The Times: Polska ma prawo bronić interesów narodowych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 15 czerwca 2007

„Polska ma pełne prawo energicznie bronić swych interesów narodowych i sięgnąć po weto, jeśli to będzie konieczne”, pisze brytyjski dziennik „The Times”. Gazeta broni polskiego sprzeciwu wobec planu wskrzeszenia konstytucji europejskiej i poleca premierowi Blairowi branie przykładu z braci Kaczyńskich.

„Obecny system głosowania daje Polsce niemal taką samą siłę co Niemcom, mimo że jej ludność jest o połowę mniejsza. Ale taką proporcję przyjęto w chwili przyjęcia jej do Unii” - zauważa gazeta. Dziennik jest zdania, że w końcu Warszawa będzie musiała ustąpić, z czego polscy przywódcy zdają sobie sprawę, ale mają prawo do sprzeciwu.

Według brytyjskiego dziennika próba reanimacji eurokonstytucji jest przejawem niemieckiej próżności. Nic bowiem nie zmusza Europy do podejmowania decyzji w tej kwestii jeszcze za niemieckiego przewodnictwa w Unii.

Dziennik dodaje, że niemiecka propozycja nowego minitraktatu utrzymuje esencję projektu konstytucji, wprowadzając tylko kosmetyczne zmiany w postaci pominięcia słowa „konstytucja” i nie optowania za uchwalaniem artykułu uznającego beethovenowską „Odę do radości” za hymn Europy.

„The Times” radzi brytyjskiemu premierowi Blairowi i jego następcy, Gordonowi Brownowi, aby okazali Polsce sympatię, a już na pewno nie przyłączali się do głosów potępiających „nieprzejednanie” Polaków.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]