2007-06-15: Fotyga: nie możemy zgodzić się na system podwójnej większości

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 15 czerwca 2007

Minister Spraw Zagranicznych Anna Fotyga na dzisiejszym posiedzeniu sejmu oświadczyła, że Polska nie może się zgodzić na liczenie głosów w Radzie Unii Europejskiej w systemie podwójnej większości. Podkreśliła, że w tej kwestii Polska powinna dążyć do osiągnięcia rozwiązania jak najbliższego traktatowi z Nicei.

„Traktat z Nicei jest traktatem, który Polsce odpowiada, umożliwia racjonalny wzrost i wpływ na podejmowanie decyzji w UE. (...) Dlatego zależy nam bardzo, żeby nie odchodzić zbyt daleko od tej pozycji, na którą pozwala nam system zapisany w traktacie nicejskim” - podkreśliła Fotyga.

Minister stwierdziła, że Polska straci najwięcej na systemie podwójnej większości zapisanym w Traktacie Konstytucyjnym i dlatego nie może go przyjąć. Dodatkowo wyraziła zaniepokojenie, że da on najwięcej korzyści Niemcom, które z uwagi na swoje przewodnictwo w UE, powinny dbać o interesy wszystkich członków Unii, a nie tylko o swoje.

„Dobrze by było, gdyby w toku przygotowania szczytu unijnego (...), prezydencja (niemiecka) zechciała rozgraniczyć kapelusz narodowy, którym się w tej chwili posługuje, od kapelusza instytucjonalnego, unijnego. Zadaniem prezydencji jest reprezentowanie całej Unii, każdego państwa członkowskiego” - podkreśliła szefowa MSZ, przypominając, że Niemcy do końca czerwca przewodniczą UE.

Fotyga wykluczyła możliwość odstąpienia polskich negocjatorów od postulatu zmiany systemu ważenia głosów w Radzie UE w zamian za tzw. klauzulę energetyczną, która gwarantuje unijną pomoc państwu członkowskiemu, odciętemu od dostaw surowców energetycznych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]