Przejdź do zawartości

2007-06-12: Maria Kaczyńska w aktach Wałęsy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 12 czerwca 2007
Maria Kaczyńska

Lech Wałęsa zapowiedział, że ujawni w Internecie otrzymane z IPN materiały na temat agenta o kryptonimie Bolek. Tymczasem w kolejnych aktach SB z IPN, ujawnionych dziś przez Lecha Wałęsę, znalazło się m.in. nazwisko Marii Kaczyńskiej.

„Dziś robię specjalne okienko o „Bolku”. Na dzisiaj posiadam tylko dwa dokumenty” – wyjaśnił Wałęsa. Pierwszy z tych dokumentów to donos TW „Bolka”, datowany na 1971 r. Dotyczy on zbiórki pieniędzy wśród robotników Stoczni Gdańskiej na wieńce dla poległych stoczniowców.

Nazwisko Marii Kaczyńskiej pojawia się w dokumentach akcji „Tarcza" dotyczącej obchodów Grudnia '70 pod Stocznią Gdańską w 1979 roku. Kaczyńska znajduje się w wykazie – jak określono to w dokumentach – „zorganizowanych elementów antysocjalistycznych i ich kontaktów posiadających samochody osobowe”. Przy jej nazwisku podano, że zatrudniona jest w Instytucie Morskim w Gdańsku, Podany jest tam dokładny adres zamieszkania i informacja, że w 1978 roku dojeżdżała do pracy Fiatem 126p. Zaznaczono też, że jest żoną figuranta – czyli osoby rozpracowywanej przez SB – wydziału III SB Lecha Kaczyńskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]