2007-06-09: Na plażę w Newcastle sztorm wyrzucił ogromny statek

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 9 czerwca 2007
Wybrzeże Newcastle
Statek na plaży w okolicy Newcastle
Statek na plaży w okolicy Newcastle

Szalejący na wybrzeżu Australii sztorm wyrzucił na plażę Nobbys w Newcastle statek do przewozu węgla ("Pasha Bulker"). Ma on 225 metrów długości. Może zabrać na pokład 70 tysięcy ton ładunku. Statek ma w zbiornikach ok. 700 ton paliwa. Jeżeli pogoda się nie zmieni statek może przełamać się i wtedy znajdujące się w nim paliwo może wyciec do oceanu i osiąść na plaży. Synoptycy nie zapowiadają poprawy pogody w najbliższym czasie. Załogę jednostki (22 Filipińczyków) zabrał z pokładu śmigłowiec.

"Pasha Bulker" był jednym z 53 statków czekających na redzie w kolejce do portu w Newcastle. Kolejne trzy statki do przewozu węgla poinformowały o zagrożeniu zniesienia na mielizną. W porcie w Newcastle przeładowuje się duże ilości węgla, który trafia następnie do Azji.

Newcastle jest drugim co do wielkości miastem Nowej Południowej Walii. Jest ono oddalone 160 km na północ od Sydney. Uchodzi tu do Oceanu Spokojnego rzeka Huntera. W Newcastle głównymi gałęziami przemysłu są górnictwo i hutnictwo (produkcji aluminium). Port w tym mieście jest jednym z największych portów w Nowej Południowej Walii i specjalizuje się głównie w w transporcie węgla kamiennego. Przeładowuje się tu rocznie 90 mln ton tego surowca.

Źródła[edytuj | edytuj kod]