Przejdź do zawartości

2007-06-06: Trwa odliczanie do startu Atlantisa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 6 czerwca 2007
Emblemat misji STS-117
Emblemat misji STS-117
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
misji STS-117

Trwa odliczanie przed startem wahadłowca Atlantis. NASA ogłosiła, że start jest planowany na 8 czerwca na godzinę 19:38 czasu lokalnego. Prom ma wyruszyć z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego.

ISS przed misją STS-117
ISS po ukończeniu misji STS-117 (panele baterii słonecznych dorysowane komputerowo)

Celem misji wahadłowca Atlantis jest dostarczenie oraz instalacja dodatkowych ogniw słonecznych na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Załoga wahadłowca spędzi na orbicie co najmniej 11 dni, w razie problemów założono możliwość przedłużenia misji o kilka dni.

Podczas misji astronauci zamontują na stacji panel baterii słonecznych. Dzięki temu będzie ona gotowa na przyjęcie i zasilanie prądem kolejnych modułów. Jedenastodniowa misja STS-117 ma być kolejną, podczas których do 2010 r. zakończona zostanie budowa stacji ISS rozpoczęta w 1998 roku. Po ukończeniu stacji wahadłowce zostaną wycofane z użytku. W 2014 r. zastąpią je pojazdy Orion, którymi NASA chce też polecieć na Księżyc i Marsa.

Do ukończenia budowy ISS brakuje jeszcze co najmniej 13 lotów wahadłowców. NASA planuje ukończyć konstrukcję bazy ISS zanim w 2010 r. trzy amerykańskie promy kosmiczne zostaną wycofane z użycia. Część komponentów stacji kosmicznej ISS jest zaprojektowana tak, że transportować mogą je jedynie aktualnie eksploatowane wahadłowce.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Start promu Atlantis do misji STS-117