Przejdź do zawartości

2007-06-05: George W. Bush w Czechach

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 5 czerwca 2007

Prezydent Czech Vaclav Klaus zapewnił prezydenta USA George’a W. Busha o zgodzie na amerykańską tarczę antyrakietową. Bush podziękował za wsparcie w walce z terroryzmem.

Czechy to pierwszy etap podróży amerykańskiego prezydenta po Europie. W zorganizowanej dzisiaj konferencji udział wzięli prezydenci Czech i USA oraz czeski premier Mirek Topolanek.

"Jesteśmy świadomi, że USA dźwigają na swoich barkach wielką odpowiedzialność za sytuację na świecie i chciałbym podkreślić, że USA i prezydent Bush mają w tej sprawie nasze poparcie" – zaznaczył po konferencji Vaclav Klaus.

"Zimna wojna się skończyła" – powiedział w trakcie konferencji Bush i dodał, że Rosja nie jest wrogiem i nie powinna obawiać się tarczy antyrakietowej. Prezydent USA zaproponował Putinowi uczestnictwo w projekcie.

"Nie powinieneś obawiać się systemu obrony przeciwrakietowej, dlaczego nie współpracować w sprawie systemu? Dlaczego by nie uczestniczyć ze Stanami Zjednoczonymi?" – pytał Putina Bush. "Wyślij swoich generałów, żeby zobaczyli jak taki system by działał, wyślij naukowców" - dodał.

"Czechy mogą być zarówno przyjacielem Rosji, jak i USA, nie muszą wybierać" – zaznaczył amerykański prezydent.

Podczas konferencji prezydent Bush zapewnił też, że jest "zdecydowanym zwolennikiem" zmiany amerykańskiego programu wizowego dla obywateli Czech.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]