2007-06-05: George W. Bush rozpoczął podróż po Europie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 5 czerwca 2007
George W. Bush

George W. Bush rozpoczął wczoraj podróż po Europie od wizyty w Czechach. Dzisiaj będzie uczestniczył w konferencji na temat demokracji na świecie z udziałem byłego czeskiego prezydenta Vaclava Havla. W piątek odwiedzi Polskę, wyląduje w Gdańsku. Chciał, aby na lotnisku spotkał go Lech Wałęsa, który jest patronem miejscowego portu lotniczego. Jednak amerykańskiego prezydenta w Gdańsku powita Lech Kaczyński z małżonką. Najważniejszym tematem wizyty w Polsce będzie kwestia rozmieszczenia w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej.

Najważniejszym powodem europejskiej podróży George'a Busha będzie doroczne spotkanie przywódców państw grupy G8 w Niemczech. W ocenie obserwatorów, szczyt G8 będzie barometrem współpracy USA z zachodnioeuropejskimi sojusznikami oraz stosunków Zachodu z Rosją.

Bush spotka się z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem, który ostatnio coraz ostrzej atakuje USA w swych przemówieniach.

Po szczycie G8 i wizytach w Polsce i Czechach, Bush spotka się w Rzymie z Benedyktem XVI i włoskimi politykami oraz odwiedzi Bułgarię i Albanię, która będzie po raz pierwszy gościła urzędującego amerykańskiego prezydenta.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]