2007-06-04: Sąd w Antwerpii skazał Krzysztofa Rutkowskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 4 czerwca 2007
N icon law and crime.png

Detektyw Krzysztof Rutkowski został skazany przez sąd w Antwerpii (Belgia) na półtora roku więzienia w związku z bezprawnym zatrzymaniem przed dwoma laty poszukiwanego Polaka. Wraz z Rutkowskim skazani zostali trzej jego współpracownicy, którzy dostali wyrok 14 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd stwierdził, że było to działanie sprzeczne z belgijskim prawem, które surowo zakazuje tworzenie oraz funkcjonowanie wszelkich prywatnych oddziałów paramilitarnych.

Rutkowskiego ani jego współpracowników nie było w poniedziałek w sądzie. Wyrok nie jest prawomocny.

W 2005 roku detektyw wraz ze swoją grupą, zatrzymali 35-letniego Polaka Piotra K. z Pyrzyc. Akcję podczas której poszukiwany listem gończym Piotr K. został siłą doprowadzony do miejscowego komisariatu filmowały telewizyjne kamery. Piotr K. był m.in. poszukiwany za szantaże i wymuszenia oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

"Zatrzymanie Piotra K. jest pierwszym przypadkiem, kiedy to osoby prywatne zatrzymują i doprowadzają do policji belgijskiej osobę poszukiwaną listem gończym. Gdyby nie zaangażowanie pracowników biura "Rutkowski", działania belgijskiej policji nie przyniosłyby oczekiwanego rezultatu" - powiedział wówczas Rutkowski.

Źródła[edytuj | edytuj kod]