2007-05-31: Trujące algi zagrożeniem dla Bałtyku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 31 maja 2007
Świat
World map blank with blue sea.svg
Morze Bałtyckie w okolicach Dębek

"Należy podjąć natychmiastowe działania, by zapobiec rozmnożeniu się w Bałtyku trujących alg. Jeśli niczego nie zrobimy, skończy się to katastrofą. Za 10 lat będziemy tylko wspominali, jak pięknie wyglądał Bałtyk w 2005 roku niezarośnięty zielonymi algami" – poinformował Fredrik Wulff (Uniwersytet w Sztokholmie).

Algi są zagrożeniem dla życia morza, rybołówstwa i turystyki. Profesor Wulff twierdzi, iż rozwój alg następuje wskutek zwiększającej się zawartości azotu w morzu, który pochodzi głównie z gospodarstw hodowlanych np. trzody chlewnej.

Zagrożenie stanowi również fosfor spływający do morza rzekami. Aby temu zapobiec, konieczna jest budowa miejskich oczyszczalni.

Jeśli zajmiemy się oczyszczalniami, powstrzymamy dopływ fosforu. Jeśli zajmiemy się rolnictwem, ograniczymy azot. Jeśli zajmiemy się oboma problemami, osiągniemy stopniową poprawę na obu frontach. Trzeba jednak pamiętać, że morze odbudowuje się powoli. Jeśli podejmiemy takie działania dzisiaj, ich rezultaty będą tak naprawdę widoczne dopiero za 100 lat – powiedział Fredrik Wulff.

Źródła[edytuj | edytuj kod]