Przejdź do zawartości

2007-05-18: Orzeczenie TK niezgodne z konstytucją?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 18 maja 2007

Były sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Wiesław Johann powiedział, że „Trybunał Konstytucyjny naruszył konstytucyjną zasadę jawności jeśli chodzi o dostęp do akt IPN i zasadę równości w przypadku lustracji wykładowców”.

Johann krytykuje to, co Trybunał zrobił z ustawą lustracyjną, bo jego orzeczenie zablokowało na jakiś czas wszelką lustrację. Zdaniem sędziego Trybunał złamał w tym względzie konstytucyjną zasadę jawności życia publicznego. TK naruszył również konstytucyjną zasadę równości, orzekając o innych prawach wykładowców uczelni publicznych i niepublicznych.

Zdaniem Johanna była to "polityczna publicystyka". Uważa, że decyzja o wyłączeniu z rozprawy dwóch sędziów była nieporozumieniem. W ustawie o Trybunale jest bowiem ściśle określone w jakich sytuacjach można wyłączyć sędziego. To nie prezes powinien taką decyzję podjąć, tylko Trybunał w przynajmniej trzyosobowym składzie.

Dodał, że wszyscy jego koledzy, byli sędziowie również są zdumieni, i to nie tylko samym orzeczeniem, ale też pouczeniem prezesa Trybunału Jerzego Stępnia, że wyrok ma być niezwłocznie opublikowany.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]