Przejdź do zawartości

2007-05-12: Ustawa lustracyjna częściowo niezgodna z konstytucją

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 12 maja 2007

11 maja zapadł wyrok odnośnie treści zawartych w ustawie lustracyjnej. Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż jest ona częściowo niezgodna z konstytucją i prawem międzynarodowym.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wygłosił przewodniczący posiedzenia Janusz Niemcewicz. Oznajmił on, iż niezgodna z konstytucją jest preambuła ustawy oraz katalog nazwisko agentów publikowany przez IPN.

Wśród niezgodności orzeczonych przez sędziów trybunału znalazły się m.in. lustracja rektorów, prorektorów i dyrektorów szkół niepublicznych oraz naukowców ze szkół prywatnych. Do niezgodności zaliczona została również lustracja szefów spółek będących wydawcami, szefów spółek giełdowych, a także ogółu dziennikarzy.

Jedną z głównych niezgodności zawartych w ustawie lustracyjnej jest pozbawienie lustrowanego prawa do złożenia kasacji do Sądu Najwyższego.

Ustawa lustracyjna została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego przez grupę posłów z SLD. Wnioskodawców reprezentował przed Trybunałem poseł Ryszarda Kalisz, Sejmu poseł Arkadiusz Mularczyk. Posiedzenie TK w celu ustalenia zgodności ustawy lustracyjnej z konstytucją zbierało się 28 lutego oraz w dniach 9-12 maja 2007.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]