Przejdź do zawartości

2007-05-13: Ustawa lustracyjna zostanie uchwalona jako tzw. ustawa konstytucyjna?

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 13 maja 2007

Premier Jarosław Kaczyński poinformował, że w związku z antylustracyjnym nastawieniem Trybunału Konstytucyjnego należy uchwalić ustawę lustracyjną w trybie przeznaczonym dla tzw. ustaw konstytucyjnych. Wtedy Trybunał Konstytucyjny nie będzie kompetentnym organem do oceny ustawy.

Premier podkreślił, że do uchwalenia ustawy w trybie właściwym dla tzw. ustaw konstytucyjnych będzie wymagało głosów koalicji oraz Platformy Obywatelskiej. Dodał, że to od PO będzie zależało, czy uda się tego dokonać.

Jarosław Kaczyński opowiedział się za otwarciem archiwów IPN. Dodał, że jest gotowy do rozmów w tej sprawie z przedstawicielami innych klubów parlamentarnych.

Premier zapewnił, że publikacja orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego ustawy lustracyjnej nie będzie ani przyspieszana, ani opóźniana. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego, prawdopodobnie orzeczenie ukaże się w „Dzienniku Ustaw” po 15 maja. Dodał, że w tej kwestii nie ma powodów do pośpiechu.

Po prostu antylustracyjne nastawienie Trybunału Konstytucyjnego - i wziąwszy pod uwagę orzeczenia, i wziąwszy pod uwagę zachowania i oświadczenia wielu sędziów Trybunału (...) - jest oczywiste. Wobec tego jeżeli ktoś chce w Polsce lustracji, musi sięgnąć po ten środek. Nie chcemy robić ludziom krzywdy. I chociaż ja wiem komu to by najbardziej zaszkodziło - po części wiem, oczywiście - no to, mówiąc najkrócej, nie jestem świnią, dlatego tego nie chcę. Natomiast wszystkie pozostałe sprawy powinny być jawne. Powinien być powszechny dostęp. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego dotyczące ustawy lustracyjnej będzie opublikowane w "Dzienniku Ustaw" w ciągu kilku dni. To jednak pewnie będzie po 15 maja br., ale nie mówię tego z całą pewnością. Nie będą tego przyspieszał, ani nie będę tego powstrzymywał - powiedział Jarosław Kaczyński 13 maja na konferencji prasowej w Brańsku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]