2007-05-09: Białoruś: 62. rocznica zakończenia II wojny światowej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 9 maja 2007

9 maja na Białorusi obchodzony jest Dzień Zwycięstwa. W pochodzie w Mińsku uczestniczył prezydent Aleksander Łukaszenka z synami i wnukiem. Demonstracja licząca 6 tys. osób dotarła do Placu Październikowego, gdzie znajduje się pomnik Zwycięstwa pod, którym złożono kwiaty i wieńce. W marszu brali udział weterani wojenni, urzędnicy państwowi i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

"Tylko zjednoczony, silny duchem naród mógł zwyciężyć w najbardziej zaciętej w historii ludzkości wojnie, znieść niewygody i ciężar powojennego chaosu, podnieść z ruin fabryki, miasta i wsie. Próby przeprowadzenia kolorowej rewolucji w naszej spokojnej Białorusi spotkają sie z odpowiednią odprawą. Wywołują w nas gniew i wzburzenie akty szydzenia z bohaterów i ofiar wojny, takie jak demontaż pomnika żołnierza-wyzwoliciela w Estonii czy zamknięcie przez polskie władze radzieckiej ekspozycji w muzeum obozu koncentracyjnego Oświęcim. Wszystkie wysiłki fałszerzy są daremne" - powiedział Aleksander Łukaszenka podczas uroczystości.

W przeddzień obchodów Dnia Zwycięstwa Łukaszenka stwierdził, że "ideologia nienawiści wobec człowieka nigdy nie znajdzie wsparcia, w odróżnieniu od niektórych demokratycznych państw. Nie mamy prawa zapomnieć lekcji historii, którą ten i ów usiłuje niegodziwie przykroić na nowo i pozbawić nasz naród największego osiągnięcia - zwycięstwa nad faszyzmem". Było to nawiązanie do sytuacji w Estonii, gdzie przeniesiono pomnik żołnierzy radzieckich.

Źródła[edytuj | edytuj kod]