Przejdź do zawartości

2007-05-05: Podróż rowerem dookoła świata aby promować pokój i pozytywny obraz Iranu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 maja 2007

Dżafar i Naseem Edrisiv wyruszyli w rowerową podroż dookoła świata podczas której będą głosić pokój i pozytywny obraz Iranu.

"Mamy różne cele. Po pierwsze, chcemy zawieźć przesłanie pokoju i przyjaźni do krajów, które odwiedzimy. Po drugie, będziemy sadzić drzewka w różnych miastach świata. Chcemy, by powstała zielona linia, która pomoże środowisku" - poinformował Naseem Edrisi.

Cykliści zabrali ze sobą: mapy, namiot, śpiwory, płyty CD z irańską muzyką, Koran, Biblię i osiem tomów irańskiej poezji.

"Martwimy się, gdzie będziemy spać, o bezpieczeństwo i inne rzeczy. Jeden z naszych przyjaciół powiedział, że najłatwiejszą częścią podróży będzie po prostu jazda" - powiedziała Dżafar Edrisi.

Cykliści odwiedzą następujące kraje:

  • północna i południowa Europa
  • Afryka lub Północna Ameryka - zależy to od tego jakie wizy dostaną
  • Azja: Japonia, Chiny, Indie i Pakistan.

"Wszystko zależy od sytuacji politycznej; jesteśmy w stanie zaplanować tylko dwa najbliższe miesiące" - poinformowała Dżafar.

Irańczycy sami sfinansowali podróż (mają ok 10-18 dolarów na dzień). Przypuszczają, że wyprawa potrwa ok. 2 lat. Małżeństwo pracowało wcześniej jako przewodnicy. Do podróży przygotowywali się dwa lata: treningi, zbieranie funduszy i nawiązywanie kontaktów z mieszkańcami różnych krajów (aby w razie niespodziewanych utrudnień zwrócić się do nich o pomoc).

Źródła[edytuj | edytuj kod]