2007-04-30: Nagroda Orła Karskiego za 2006 rok

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 30 kwietnia 2007

29 kwietnia w hotelu Mayflower w Waszyngtonie odbyło się uroczyste wręczenie nagrody "Orła Karskiego 2006", którą w tym roku przyznano Abrahamowi H. Foxmanowi (dyrektorowi Ligi Przeciw Zniesławianiu).

Nagrodę ufundował w 2000 roku były kurier rządu polskiego w Londynie Jan Karski (w czasie okupacji przedostał sie do Wielkiej Brytanii a później USA i przekazał informację o zagładzie Żydów w Polsce).

Nagroda przyznawana jest osobom, które "godnie nad Polską potrafią się zafrasować (w przypadku Polaków), oraz tym, którzy nie będąc Polakami, nie pozostają wobec naszego kraju obojętni".

W tym roku wyróżnienie wręczał Tadeusz Pieronek, który odczytał również list Tadeusza Mazowieckiego - przewodniczącego kapituły i byłego laureata nagrody.

"Ponieważ ten tragiczny alarm skierowany do świata, aby pomóc narodowi żydowskiemu, został podniesiony przez Polaka i katolika, Karski pozostaje skarbem polskim i żydowskim. Jan Karski reprezentuje samą istotę naszej polsko-żydowskiej rzeczywistości" - m.in. napisał w liście Tadeusz Mazowiecki.

Abrahama H. Foxmana utytułowano za "niezłomną walkę przeciw zniesławianiu i odważne mówienie nienawiści: Nigdy więcej". Organizacja, którą kieruje Foxman powstała by przeciwstawić się antysemityzmowi, nienawiści i poniżaniu Żydów oraz innych mniejszości religijnych, narodowych, etnicznych i kulturalnych.

W ubiegłych latach laureatami Orłów Jana Karskiego byli m.in. Marek Edelman, Jacek Kuroń, Oriana Fallaci, Józef Tischner i Wiktor Juszczenko.

Źródła[edytuj | edytuj kod]