Przejdź do zawartości

2007-04-24: Chiny: Jelcyn – „szczery przyjaciel narodu chińskiego”

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 24 kwietnia 2007

Chińskie MSZ wyraziło ubolewanie z powodu śmierci "szczerego przyjaciela narodu chińskiego" byłego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna.

Jelcyn "zasadniczo przyczynił się do rozwoju naszych dwustronnych więzi. Jego zgon oznacza, że naród chiński utracił szczerego przyjaciela" - powiedział na konferencji prasowej w Pekinie rzecznik MSZ Liu Jianchao.

W oświadczeniu stwierdzono, że Jelcyn odegrał kluczową rolę w procesie poprawy stosunków rosyjsko-chińskich. Liu Jianchao podkreślił, że przede wszystkich wkład byłego prezydenta Rosji w rozwiązanie poważnego kiedyś sporu granicznego między obu państwami.

W 1997 roku, gdy u władzy był jeszcze Jelcyn, Rosja i Chiny porozumiały się w sprawie demarkacji liczącej 4500 km wspólnej granicy. Spór o nią trwał ponad 300 lat. Całe lata 90. były okresem poprawy stosunków dwustronnych, napiętych po okresie wrogości z lat 60. Jelcyn i ówczesny przywódca Chin Jiang Zemin zainicjowali wówczas stosunki "strategicznego partnerstwa" między krajami.

W 2001 roku, gdy Jiang wizytował Rosję znalazł także czas by odwiedzić niepełniącego już urzędu Borysa Jelcyna w jego daczy pod Moskwą. Podkreślał wówczas zasługi rosyjskiego polityka dla sprawy ocieplania stosunków rosyjsko-chińskich. W tym też roku Jelcyn prywatnie odwiedził Jianga w Chinach, gdzie poddał się kuracji z zastosowaniem tradycyjnej medycyny chińskiej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]