2007-04-21: Kraków: Marsz Tolerancji 2007

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 21 kwietnia 2007
Marsz Tolerancji

W Krakowie po raz trzeci odbył się Marsz Tolerancji osób sprzeciwiających się homofobii oraz dyskryminacji mniejszości seksualnych. Marsz zorganizowany został przez Fundację Kultura dla Tolerancji w ramach Krakowskiego Festiwalu Kultury Gejowskiej i Lesbijskiej "Kultura dla Tolerancji" odbywającego się od 19 do 22 kwietnia. W marszu - według szacunków policji - wzięło udział ok. 2000 osób. Manifestanci nieśli tęczowe flagi, kolorowe balony, transparenty z hasłami: "Homofobię da się leczyć", "Módl się w domu po kryjomu", "Kaczyzm stop". Wznosili okrzyki: "V RP będzie tęczowa", "Każdy inny, wszyscy równi", "Wolność, równość, tolerancja", "Mój brzuch nie jest dobrem narodowym". Marsz zakończył się na Rynku Głównym ok. godziny 16.00.

Wydarzeniu towarzyszył Marsz Tradycji i Kultury zorganizowany przez Młodzież Wszechpolską, w którym wzięło udział ok. 300 osób w tym członkowie Narodowego Odrodzenia Polski oraz Obozu Narodowo-Radykalnego. Manifestacja zakończyła się pod Barbakanem ok. godziny 12.00 skąd właśnie wyruszał Marsz Tolerancji.

Grupy uczestników Marszu Tradycji i Kultury, w tym kibice, rozbiegli się po ulicach Krakowa, by gdzie się da blokować Marsz Tolerancji. Najbardziej agresywni próbowali zakłócić go rzucając jajkami, wznosząc obraźliwe okrzyki w kierunku Marszu Tolerancji (między innymi: "Kolorowa tęcza - znak zboczeństwa", "Rynek Krakowski nigdy gejowski", "Pedofile, lesby, geje, cała Polska z was się śmieje", "pedały spier...". Powiewali transparentami z napisami: "Stop dewiacji", "Leczcie się", "Smok Wawelski woli dziewice", "Homo go home", "Zakaz pedałowania", "Lepiej być ciemniakiem, niż pedałem i lewakiem! Kraków Duma ciemnogrodu", "Nie bolą Was dupy?") oraz blokując trasę pochodu. Próbowali również podrzeć tęczowe flagi. Najbardziej agresywni byli "ogoleni kibice" - jak podaje Gazeta Wyborcza - i to oni w większości brali udział w kontrmarszu.

Przy ul. Grodzkiej w stronę osłaniających Marsz Tolerancji policjantów poleciały kamienie, jajka i kufle. Policja użyła gazu łzawiącego i zatrzymała kilka osób, które chciały zablokować przejście Marszu Tolerancji.

Ogółem zatrzymano 13 osób (zostaną im postawione zarzuty: naruszenia nietykalności cielesnej policjantów i ich znieważenie, wykroczenie przeciw porządkowi, utrudnianie policjantom czynności służbowych, udział w zbiegowisku i przeszkadzanie w legalnej manifestacji), wśród nich pięć osób nieletnich, w tym dwóch 16-latków, przy których znaleziono materiały pirotechniczne.

Nad bezpieczeństwem obu manifestacji czuwało ok. 400 policjantów i 130 strażników miejskich.

"Nie mamy informacji, by ktokolwiek podczas sobotnich manifestacji został poszkodowany" - informowała 22 kwietnia kom. Sylwia Bober-Jasnoch z zespołu prasowego małopolskiej policji.

"Udało się, oba marsze się nie spotkały, a cała impreza przebiegła pokojowo" - poinformował Adam Młot (pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. bezpieczeństwa).

Przedstawiciele Młodzieży Wszechpolskiej twierdzili, że nie sprzeciwiają się festiwalowi kultury gejowskiej, ale propagowaniu zgorszenia przemarszem po ulicach miasta. W tym roku hasła naszej manifestacji to "Rodzina daje życie" i "Tolerancja nie tylko dla pedałów". Chcemy tylko przyjść pod Barbakan i powiedzieć gejom parę fajnych haseł i mądrych słów - powiedział Marcin Stroński (prezes Małopolskiego Okręgu MW). Chcemy zatrzymać homoseksualny terroryzm - krzyczał już na Rynku Głównym Stroński.

Po manifestacjach Młodzież Wszechpolska przekazała PAP oświadczenie: "z powodu niedopełnienia obowiązków ochrony marszu przez policję kilkanaście razy dochodziło do prób dołączania się do manifestacji i jej zakłócania przez grupki prowokatorów. Na prośby organizatorów o usuwanie prowokacyjnie zachowujących się osób policja nie reagowała".

W nocy z czwartku na piątek policja zatrzymała 5 mężczyzn rozwieszających plakaty z hasłami skierowanymi przeciwko Marszowi Tolerancji, sygnowane przez MW. Ponadto w ich samochodzie znaleziono broń gazową, dwa noże, karabinek pneumatyczny oraz drewnianą pałkę.

Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
POL województwo małopolskie COA.svg

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości