Przejdź do zawartości

2007-04-21: Francja: koniec kampanii prezydenckiej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 21 kwietnia 2007
Ségolène Royal
Nicolas Sarkozy
Marie-George Buffet

Wczoraj skończyła się się kampania przed pierwszą turą wyborów prezydenckich we Francji. Ostatnie wiece wyborcze większości kandydatów odbyły się na południu kraju.

Nicolas Sarkozy spotkał się z wyborcami w Marsylii, gdzie udała się również kandydatka komunistyczna, Marie-George Buffet. Ségolène Royal spotkała się z wyborcami w Tuluzie, a Le Pen w Nicei.

"Ten, kto zwycięży w wyborach prezydenckich, powinien wygrać także wybory parlamentarne. Oba głosowania dzieli przecież tylko miesiąc, a w takich sytuacjach Francuzi z zasady potwierdzają pierwszy wybór, czyli poparcie dla obozu politycznego prezydenta. Nie bardzo wyobrażam sobie, żeby większość głosujących nagle stała się mniejszością... Tym bardziej że Francuzi nie mają ochoty powtarzać doświadczeń tzw. kohabitacji, gdy prezydent i rządowa koalicja są z różnych ugrupowań parlamentarnych" – mówiła politolog Pascal Perrineau – wykładowca na wydziale Sciences-Po uniwersytetu paryskiego, dyrektor instytutu badawczego CEVIPOF.

Wg. sondażu dziennika "Le Parisien", 42 % Francuzów wciąż nie wie, na kogo głosować w pierwszej turze wyborów prezydenckich.

Zobacz też:

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]