2007-01-16: Niemcy: kruche banknoty euro
Od kilku miesięcy panuje w Niemczech dziwna plaga: niektóre banknoty euro, w szczególności te wyciągane z bankomatów, rozpadają się w drobny proch. Od lipca rozpadło się w sumie ok. 2500 banknotów. Według rzeczniczki Bundesbanku obecnie co tydzień rozsypuje się ok. 150 wartościowych papierków o wartości do 100 euro. Najwięcej wadliwych banknotów stwierdza się w północnych i wschodnich Niemczech.
Przyczyna rozpadu na razie pozostaje nieznana. Wyklucza się błąd produkcyjny. Według opinii chemików możliwą przyczyną jest skażenie banknotów siarczanem, który w chwili kontaktu z wilgocią przekształca się w kwas siarkowy. Inna hipoteza głosi, że skażenie tą substancją następuje w czasie magazynowania lub transportu. Nie potwierdziło się skażenie narkotykiem „Crystal Speed“.
Za mało prawdopodobną przyczynę uważa się również zepsute baterie w bankomatach. Policja na razie nie wyklucza ani zwykłego defektu bankomatów, ani zamiaru popełnienia przestępstwa.
W razie normalnego użytkowania ze strony skażonych banknotów nie grozi niebezpieczeństwo dla zdrowia. Wadliwe pieniądze można wymieniać w bankach, także w Bundesbanku, pod warunkiem że nie jest zniszczona ponad połowa banknotu lub zostanie dowiedzione, że reszta papierku rozsypała się. Jednak prawdopodobieństwo otrzymania wadliwego banknotu jest niewielkie, gdyż większość z nich wykrywają firmy transportujące pieniądze, banki i Bundesbank jeszcze przed wprowadzeniem do obrotu.
Obecnie w obrocie znajduje się 10,5 mld banknotów euro, z tego 5 mld w Niemczech. Do grudnia 2006 jedynie 100 obywateli Niemiec zamieniło wadliwe banknoty.
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Rätsel um Brösel-Scheine ungelöst – Oberbayerisches Volksblatt, 12 stycznia 2007
- Rätselhaft: Säure zerfrisst Geldscheine – life-go.de, 13 stycznia 2007
- Mysteriös: Euros bröseln immer noch – Hessischer Rundfunk, 29 grudnia 2006
- Euro-Scheine bröseln weiter – Tagesschau (ARD), 4 grudnia 2006