Przejdź do zawartości

2007-01-07: Abp Wielgus zrezygnował z funkcji metropolity warszawskiego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 7 stycznia 2007

Abp Stanisław Wielgus zrezygnował z funkcji metropolity warszawskiego na kilka godzin przed uroczystym ingresem. Papież Benedykt XVI przyjął rezygnację arcybiskupa, a pełnienie funkcji administratora archidiecezji warszawskiej do czasu wyznaczenia innej osoby powierzył kard. Józefowi Glempowi.

Swoją decyzję arcybiskup Wielgus ogłosił na początku mszy, która miała być jego ingresem. W związku z rezygnacją metropolity została ona odprawiona w intencji dziękczynienia za posługę kard. Glempa. Abp Wielgus odczytał swój list, jaki skierował do Benedykta XVI. „Po dogłębnej refleksji i ocenie mojej osobistej sytuacji zgodnie z kanonem 401 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego składam na ręce Waszej Świątobliwości rezygnację z urzędu arcybiskupa metropolity warszawskiego” – powiedział abp Wielgus.

Słowa te wzbudziły wśród zgromadzonych wielkie napięcie. Zebrani na tyłach kościoła i na zewnątrz wierni zaczęli głośno skandować: "Zostań z nami", "nie", "hańba!". Zobacz wideo.

Po słowach arcybiskupa odczytano komunikat Nuncjatury Apostolskiej:

„Nuncjatura Apostolska w Polsce niniejszym urzędowo zawiadamia, że ks. abp Stanisław Wielgus, arcybiskup metropolita warszawski, w dniu przewidzianego ingresu do bazyliki katedralnej i rozpoczęcia posługi duszpasterskiej w Kościele Warszawskim, złożył rezygnację ze swojego urzędu na ręce Ojca Świętego Benedykta XVI, zgodnie z przepisami kan. 401 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego.

Ojciec Święty przyjął rezygnację ks. abp. Stanisława Wielgusa i powierzył ks. kard. Józefowi Glempowi, Prymasowi Polski, pełnienie funkcji administratora archidiecezji warszawskiej do czasu podjęcia dalszych decyzji.

Warszawa, 7 stycznia 2007 r.

+ abp Józef Kowalczyk Nuncjusz Apostolski w Polsce

Decyzja abp Wielgusa była znana przed jej ogłoszeniem w kraju. Radio Watykańskie zamieściło na swoich stronach internetowych informację tuż po godzinie 10, przy czym ingres zaplanowany był na 11. Wcześniej "Wiadomości" TVP1 podały informacje, że ingres może się nie odbyć, choć: "Sprawa nie jest jeszcze przesądzona. W nocy odbyły się ważne rozmowy państwa polskiego ze Stolicą Apostolską w tej sprawie" - poinformowała TVP.

Kardynał Józef Glemp pozostanie administratorem archidiecezji do czasu podjęcia dalszych decyzji

Najprawdopodobniej decyzja abp Stanisława Wielgusa podyktowana była przez Watykan. Paragraf na którym abp Wielgus oparł swoją decyzję brzmi następująco: „Usilnie prosi się biskupa diecezjalnego, który z powodu choroby lub innej poważnej przyczyny nie może w sposób właściwy wypełniać swojego urzędu, by przedłożył rezygnację z urzędu”. Tą poważną przyczyną jest udowodniona współpraca z SB. Jednak sprawa ta wciąż budzi duże kontrowersje.

Reakcje na dzisiejszą decyzję abp Stanisława Wielgusa są bardzo różne. W trakcie Mszy nie brakowało łez wśród wiernych. Po uroczystości na ulicach Warszawy w szczególności starsze osoby demonstrowały poparcie dla arcybiskupa. Tłum przeszedł m.in. pod pałac arcybiskupi, gdzie manifestowano solidarność z hierarchą.

Przypomnijmy, papież Benedykt XVI powołał abp Stanisława Wielgusa na metropolitę warszawskiego w zeszłym miesiącu. Gazeta Polska opublikowała artykuł, w którym było napisane, że abp Wielgus współpracował z SB. Wcześniej zainteresowany twierdził, że jest niewinny. Od momentu publikacji w GP rozgorzała dyskusja na temat współpracy bądź niewinności ks. Wielgusa. Nowy metropolita warszawski przez ponad 20 lat był tajnym, świadomym współpracownikiem SB - ma to wynikać z dokumentów, do których dotarła "Rzeczpospolita" (Przeczytaj artykuł w Wikinews). Teczki w IPN potwierdziły te doniesienia. Abp działał pod pseudonimem "Grey". Mimo to w piątek abp Wielgus przejął kanonicznie urząd nad powierzoną mu archidiecezją.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa mazowieckiego
Wikinews
Wikinews
Mazowieckie
Mazowieckie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie mazowieckim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Warszawy i Płocka
pozostałych miejscowości