2006-12-24: Wigilia Świąt Bożego Narodzenia 2006

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 24 grudnia 2006
Polska
POL location map.svg

Dziś Kościół katolicki obchodzi Wigilię Bożego Narodzenia.

Pope Benedictus XVI blessing after messe.jpg

Watykan[edytuj]

W południe po modlitwie Anioł Pański papież Benedykt XVI skierował do wszystkich polaków słowa: Pozdrawiam wszystkich Polaków. Już za kilka godzin będziemy się radować z narodzenia Pana. Życzę dobrych, spokojnych i pełnych radości świąt. Niech Boży Syn, który przyszedł na ziemię, obficie wszystkim błogosławi.

Zgodnie z tradycją zapoczątkowaną przez swojego poprzednika papieża Jana Pawła II Benedykt XVI tuż po godzinie 18 w wigilijny wieczór zapalił w oknie w Pałacu Apostolskim świeczkę, symbolizującą pragnienie pokoju na świecie. Polski papież zwyczaj ten wprowadził w 1981 roku na znak solidarności z cierpiącymi narodami, przede wszystkim z Polską, gdzie trwał stan wojenny.

Po tym symbolicznym akcie papież udzielił błogosławieństwa uczestnikom uroczystości odsłonięcia szopki na Placu św. Piotra.

Jeszcze dziś o północy rozpocznie się pasterka celebrowana przez papieża. W czasie tej uroczystej Mszy św. zaśpiewa między innymi chór zamiejscowego wydziału Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pod batutą ks. Witolda Batyckiego, proboszcza parafii w Lubyczy Królewskiej.

Polska[edytuj]

Z tradycyjnym bożonarodzeniowym orędziem wystąpił prymas Polski kardynał Józef Glemp. "Niech wszystkich ogarnia wspólne dobro: Ojczyzna i Kościół, który wszystkim błogosławi". Prymas zaapelował o jedność rodaków zarówno tych, którzy pozostali w Polsce jak i tych, którzy są na emigracji. Część swojego orędzia poświęcił pamięci 25 rocznicy stanu wojennego: "Dzieci i młodsi nie pamiętają okresu stanu wojennego, ale ludziom doświadczonym głęboko zapadł w pamięci, ponieważ towarzyszyły mu cierpienia i lęki. Pozostała po nim wielka nauka - jedność. My w tej jedności byliśmy zwarci i dlatego potrafiliśmy łatwiej go przeżyć" - mówił kardynał Glemp.

Źródła[edytuj]