Przejdź do zawartości

2006-12-11: Darfur: zaostrzona sytuacja po ataku na konwój uchodźców

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 11 grudnia 2006

Około trzydziestu cywilów zginęło w wyniku ataku na konwój uchodźców w zachodnim Darfurze, w pobliżu miast El Geneina i Sirba. Wydarzenie doprowadziło do wybuchu nowych walk w regionie.

Poruszający się na koniach bandyci ostrzelali z granatników ciężarówkę wiozącą członków plemienia Erenga. Rannych rozstrzelano, ich zwłoki zaś spalono we wraku pojazdu.

Nie potwierdzone przez władze doniesienia mówią również o starciu na drodze między El Fasher i El Geneiną, w którym zginęli policjant i uczeń.

Na wieść o ataku w regionie wybuchły zamieszki, w wyniku których tłum wziął za zakładników przebywających w Sirbie inspektorów Unii Afrykańskiej, którzy mieli zbadać zajście.

Zamieszki wybuchły również w El Geneinie, gdzie doszło do wymiany ognia i ataków na bazę UA. W Darfurze zamknięto lotniska i odwołano loty. Pracownicy Organizacji Narodów Zjednoczonych i organizacji humanitarnych otrzymali zabroniono poruszania się po mieście, zaś dziennikarzom zakazano wjazdu i pracy w regionie na miesiąc. Lokalna policja wprowadziła godziny policyjne.

Pracownik organizacji humanitarnej powiedział agencji Associated Press, że za atakami na cywilów stała popierana przez rząd w Chartumie arabska bojówka plemienna Dżandżawidów. Bojówki zbuntowanej przeciw rządowi rdzennej ludności z Darfuru zagroziły, że w ramach obrony przed Dżandżawidami zaatakują strzeżone przez nich miasto El Fasher, gdzie znajduje się również baza UA.

Wizytę w regionie zapowiedział minister obrony narodowej Rahim Hussein.

W konflikcie etnicznej ludności regionu ze wspieranym przez arabską mniejszość rządem zginęło od 2003 roku około 200000 ludzi, kolejne 2,5 miliona zostało zmuszone do przemieszczenia.

Źródła[edytuj | edytuj kod]