2006-11-26: Niemieckie landy wydłużają czas otwarcia sklepów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 26 listopada 2006
Gospodarka
N icon economy and business.png

Zwiększa się liczba krajów związkowych, które znacząco liberalizują panujące do niedawna na terenie całej federacji przepisy ograniczające czas otwarcia sklepów. Umożliwiła to zmiana ustawodawstwa dokonana w ramach reform ustroju federalnego, dzięki której kwestia czasu otwarcia placówek handlowych przeszła od września do kompetencji władz landów.

Jako pierwszy kraj związkowy większość ograniczeń uchylił w zeszły piątek Berlin. Od tego czasu sklepy mogą tam przyjmować klientów od poniedziałku do soboty przez 24 godziny na dobę. Handlu w Berlinie nie będzie można prowadzić w niedziele i święta, za wyjątkiem 10 niedziel w roku, w tym wszystkich adwentowych. Z niedzielnego zakazu wyłączono lotniska i dworce. Berlińska regulacja oraz wchodząca w życie od grudnia podobna regulacja Brandenburgii przewidują jak na razie najdalej idącą liberalizację. Podobna ustawa Nadrenii Północnej-Westfalii weszła w życie we wtorek. W 11 landach ustawy liberalizujące najprawdopodobniej wejdą w życie już w grudniu, na początku 2007 roku lub na wiosnę.

Jedynie w dwóch landach: Saarze i Bawarii ocaleją, przynajmniej na razie, dotychczasowe ograniczenia: w dni robocze sklepy będą mogły być otwarte od 6.00 do 20.00, w soboty – do 16.00, niedziele i święta pozostaną z nielicznymi wyjątkami objęte zakazem handlu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]