2006-11-04: Chiny inwestują w Afrykę

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 4 listopada 2006
Świat
World map blank with blue sea.svg

Przedstawiciele Chin i 48 państw afrykańskich zebrali się na odbywającym się w Pekinie trzydniowym Forum Współpracy Chiny-Afryka. Dyplomaci podczas tego weekendu mają ogłosić deklaracje dotyczące zwiększenia wymiany handlowej opartej głównie na eksporcie surowców dla szybko rozwijającej się chińskiej gospodarki.

Chiny chcą w ciągu najbliższych 3 lat przekazać współpracującym państwom Czarnego Lądu ponad 5 mld USD. Pekin proponuje 3 mld USD w uprzywilejowanych pożyczkach oraz 2 mld USD w kredytach eksportowych. Chiny planują podwoić liczbę towarów zwolnionych z chińskiego podatku importowego.

W trakcie szczytu ma zostać omówionych wiele spraw związanych z zacieśniającą się współpracą gospodarczą między krajami afrykańskimi i Chinami.

Zapowiedziano również nowy pakiet pomocy socjalnej dla mieszkańców państw afrykańskich. Chińczycy oferują wyszkolenie 15000 specjalistów oraz doraźną pomoc w budowie szkół i szpitali w Afryce.

Podczas otwarcia spotkania, przewodniczący ChRL Hu Jintao stwierdził, że "to spotkanie zapisze się w historii". - Chiny zawsze będą dobrym przyjacielem, dobrym partnerem, dobrym bratem Afryki" - powiedział do niemal 50 afrykańskich dyplomatów.

Wymiana handlowa między Chinami i krajami afrykańskimi zwiększa się w wyjątkowym tempie od roku 2002. W 2005 roku obustronna wymiana przekroczyła sumę 42 mld USD, chińskie inwestycje dokonane w Afryce w ubiegłym roku szacuje się na 6 mld USD.

Analitycy zarzucają Chinom neokolonializm. Twierdzą, że Państwo Środka chce uzależnić od siebie bogate w surowce kraje Afryki. Również Bank Światowy sprzeciwia się działaniom Chin polegającym na dalszym zadłużaniu krajów afrykańskich. Organizacje zajmujące się prawami człowieka (w tym Human Rights Watch) wzywają Chiny do poszanowania tych praw zarówno na swoim terytorium, jak i w chińskich przedsiębiorstwach działających na terenie Afryki. Ich nieprzestrzeganie wytykają Chinom afrykańskie organizacje związkowe i grupy biznesowe. W Zambii i Namibii w połowie tego roku doszło również do niepokojów związanych z zalewem tamtych rynków tanimi chińskimi produktami.

Źródła[edytuj]