2006-09-09: Niemcy: Opozycja krytyczna wobec "antyterrorystycznej" bazy danych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 9 września 2006

Decyzja ministrów spraw wewnętrznych Niemiec z 4 września 2006 w sprawie utworzenia centralnej bazy danych, która ma m.in. pomóc w szybkim wykrywaniu i śledzeniu osób podejrzanych o działalność terrorystyczną, spotkała się z krytyką opozycji parlamentarnej oraz ekspertów ds. ochrony danych osobowych. Pomysł ministrów chwali za to Centralna Rada Muzułmanów.

Najostrzej pomysł wprowadzenia bazy krytykują przedstawiciele Partii Lewicowej oraz partii Zielonych. Przewodnicząca frakcji parlamentarnej lewicowców Petra Pau nie wierzy w konstytucyjność planowanego zasobu i wg jej słów chodzi tu o „bazę danych przeciwko prawom obywatelskim”. Zdaniem przewodniczącego frakcji Zielonych Volkera Becka „zbieranie danych na temat przynależności wyznaniowej jest sprzeczne z konstytucją”, a wyznanie nie ma znaczenia przy ustaleniu, kto jest terrorystą.

Według Thilo Weicherta z Niezależnego Centrum ds. Ochrony Danych, głównym problemem będzie to, że zbierane mają być nie tylko "twarde fakty", ale również poszlaki dotyczące osób niewinnych, których znaczenia uprawnione służby nie będą w stanie ocenić bez zapytań u dostarczycieli informacji. Ocenił projekt ministrów jako "kosztowny, nieefektywny i sprzeczny z ochroną danych".

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]