2006-09-05: Niemiecka baza danych o terrorystach
W Niemczech ministrowie spraw wewnętrznych krajów związkowych i minister federalny Wolfgang Schäuble, zebrani na wspólnej konferencji, która odbyła się 4 września 2006, podjęli decyzję o utworzeniu centralnej bazy danych osób podejrzanych o terroryzm.
Planowana baza danych ma się składać z dwóch części. Do podstawowego zasobu danych zawierającego nazwiska i adresy podejrzanych służby policyjne, wywiadowcze i kontrwywiadowcze będą miały nieograniczony dostęp. Druga część bazy, na którą będą składały się dane dotyczące wyznania, stanu cywilnego, wykształcenia, miejsca pracy, kont bankowych, prywatnych skrytek, połączeń telefonicznych i internetowych, posiadania broni, powiązań z organizacjami terrorystycznymi, utraty dokumentów osobistych oraz podróży podejrzanego, dostępna będzie na wniosek i w przypadkach wyjątkowych, np. zagrożeń dla bezpieczeństwa.
Dostęp do bazy mają mieć liczne służby zajmujące się ściganiem przestępców, działalnością wywiadowczą i kontrwywiadowczą, takie jak Federalny Urząd Ochrony Konstytucji, Policja, Federalna Służba Wywiadowcza czy Wojskowa Służba Kontrwywiadowcza i inne.
Do ustanowienia bazy wymagana jest ustawa, której przygotowaniem ma zająć się resort Schäublego.
Zobacz też
[edytuj | edytuj kod]- Niemcy: Opozycja krytyczna wobec "antyterrorystycznej" bazy danych, 9 września 2006
Źródła
[edytuj | edytuj kod]- Tagesschau – Zentral - aber zweigeteilt – www.tagesschau.de, 4 września 2006
- Tagesschau – Die geplante Anti-Terror-Datei – www.tagesschau.de, 4 września 2006