2006-08-17: Samolot AWACS w Polsce

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 17 sierpnia 2006
Samolot typu AWACS, E-3 Sentry, należący do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Samolot powietrznego systemu ostrzegania i kontroli (AWACS - Airborne Warning and Control System) wylądował na wojskowym lotnisku w Powidzu (pod Poznaniem).

Samolot E-3A, bo właśnie taki model wylądował dzisiaj około godziny 10:15 na terenie 33. Bazy Lotniczej w Powidzu to powietrzna stacja radarowa, która lecąc na wysokości 9 kilometrów wykrywa samoloty, pociski rakietowe, statki i wynurzone okręty podwodne z odległości 700 kilometrów. Jeden samolot AWACS jest w stanie obserwować obszar ponad 312 tysięcy kilometrów kwadratowych. System radarowy pozwala na wykrycie półtora tysiąca różnych obiektów i na śledzenie około czterystu z nich. Współpracuje z innymi wojskowymi maszynami, między innymi z wielozadaniowymi myśliwcami F-16: podaje im namiary samolotów przeciwnika i na bieżąco informuje o sytuacji na polu walki. Samoloty AWACS mogą być także wykorzystywane w akcjach ratowniczych.

Na stałe samoloty tego typu będą mogły pojawić się w Polsce dopiero po przystąpieniu do organizacji NAPMO, która od 1980 roku zarządza patrolami 17 latających stacji radarowych. Już w marcu obecny szef Ministerstwa Obrony Narodowej, Radosław Sikorski, zdecydował o wstąpieniu Polski do NAPMO. Polska będzie 14. krajem NATO w tej organizacji. Rzecznik MON, Piotr Paszkowski, mówi: "Członkiem NAPMO staniemy się jesienią i wtedy rozpoczną się stałe loty nad naszym krajem".

Według Grzegorza Praczyka z dziennika Rzeczpospolita "za obecność AWACS nad Polską zapłacimy ok. 80 mln złotych rocznie. Pieniądze w dużej mierze mają się zwrócić, bo dzięki obecności latającego radaru polskie wojsko będzie mogło zlikwidować część starych i mało efektywnych naziemnych stacji radarowych".

W kraju muszą również zostać zmodernizowane lotniska. Co prawda samoloty E-3A stacjonują w bazie Geilenkirchen w Niemczech, ale na wypadek awarii muszą mieć możliwość wylądowania w Polsce.

Nie jest to pierwszy samolot typu AWACS, jaki odwiedził Polskę. Pierwszy przyleciał już pod koniec lat 90. w celu zapoznania z jego możliwościami wojskowych. Rzeczpospolita podaje również, że "samoloty E-3A wykonały też kilka lotów nad Polską w 2000 roku. W tym roku, podczas pielgrzymki do Polski papieża Benedykta XVI, wypożyczony samolot AWACS krążył na niebie w okolicach Poznania".

Na całej planecie jest około siedemdziesięciu takich maszyn. Trzydziestoma trzema dysponują Stany Zjednoczone. Systemy AWACS zakupiły również między innymi Japonia i Arabia Saudyjska.

Źródła[edytuj | edytuj kod]