Przejdź do zawartości

2006-08-16: Wprost: Zbigniew Herbert współpracował z bezpieką

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 16 sierpnia 2006
Zbigniew Herbert

Tygodnik "Wprost" w opublikowanym artykule stwierdził, jakoby poeta Zbigniew Herbert współpracował z Służbą Bezpieczeństwa.

Według "Wprost", Herbert miał w latach 1967 – 1970 informować SB o środowisku polskiej emigracji w zachodniej Europie, ale nigdy nie podpisał zobowiązania do współpracy. Miał dostarczać informacji na temat swoich kolegów z Radia Wolna Europa i Kultury. Esbecy w swoich raportach z rozmów z Herbertem mieli podkreślać, że jest on "człowiekiem honoru", "zaangażował się szczerze w współpracę z SB" i jest "skrupulatny i dokładny". Za rzekomą współpracę miał nie brać pieniędzy, według autora artykułu dostawał za to paszport i możliwość poruszania się po Europie.

Historycy Instytutu Pamięci Narodowej zdementowali informację o rzekomej współpracy Herberta z SB. Katarzyna Herbert, wdowa po poecie, zapowiedziała, że pozwie "Wprost" do sądu.

Profesor Jacek Trznadel stwierdził, że artykuł o Zbigniewie Herbercie to nadinterpretacja faktów i zwrócił uwagę na to, że żadne ze zdań w artykule nie jest udowodnione. Powiedział, że Zbigniew Herbert był człowiekiem, który cenił wyżej moralność i twórczość niż paszport. Wiesław Chrzanowski powiedział, że "Wprost" szuka łatwej sensacji, a zarzuty przez niego formułowane są ogólnikowe. Dodał, że w latach 60. nikt nie spodziewał się zmiany polskiego systemu politycznego.

Uzupełnienie[edytuj | edytuj kod]

Jakub Urbański, autor tego artykułu, został 16 grudnia 2006 wyróżniony przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za swoją prowokacyjną publikację doroczną nagrodą "Hieny Roku 2006".

Źródła[edytuj | edytuj kod]