Przejdź do zawartości

2006-12-16: Przyznano tytuł dziennikarskiej "Hieny roku"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 16 grudnia 2006

Tegoroczny tytuł "Hieny roku" przypadł dziennikarzowi Wprost Jakubowi Urbańskiemu, który zasugerował, iż Zbigniew Herbert był cennym informatorem PRL-owskiej służby bezpieczeństwa. Według komisji, która przyznaje tytuł "Hieny roku", Urbański w artykule pt. "Donos na Pana Cogito" wykazał się (tak jak inni laureaci owej nagrody) "szczególną nierzetelnością i lekceważeniem zasad etyki dziennikarskiej". "W ten sposób Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich pragnie napiętnować autorów publikacji prasowych, radiowych, telewizyjnych lub internetowych przynoszących dyshonor wiarygodnym środkom przekazu. Nie dotyczy to dziennikarzy mediów, które żerują na plotkach i pomówieniach, posługują się językiem wulgarnym i obscenicznym, bowiem nie zasługują oni na miano dziennikarzy". W dwóch ostatnich edycjach (2004 oraz 2005) tytuł ten odebrała redakcja dziennika "Fakt".

Nagrody SDP

[edytuj | edytuj kod]

Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich swoje nagrody przyznało już po raz 14. Prócz wspomnianego tytułu "Hieny roku" SDP przyznaje również inne tytuły. I tak w tym roku zacne i z pewnością najbardziej wartościowe wyróżnienie (bo przyznane od kolegów po fachu) Dziennikarski Laur Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich otrzymał w sobotę dziennikarz i komentator sportowy Bohdan Tomaszewski - Za niedościgniony wzór dziennikarskiego profesjonalizmu. Poprzeczka postawiona jest naprawdę bardzo wysoko. Otóż w roku ubiegłym Laur SDP otrzymał mistrz reportażu Ryszard Kapuściński za, jak to określono, "udawadnianie, że dziennikarstwo może być sztuką".

W ramach Konkursu SDP przyznawany jest szereg innych wyróżnień. Główną Nagrodę Wolności Słowa, "za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka" odebrali: Maciej Duda, Bertold Kittel (jest również laureatem z 2004 r.) i Barbara Sierszuła- za cykl artykułów "Czeski układ Orlenu", opublikowanych w "Rzeczpospolitej". Główna Nagroda Wolności Słowa (15 tys. zł) ufundowana jest przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W tym roku SDP przyznało 8 nagród równorzędnych w różnych kategoriach: od Nagrody im. Bolesława Wierzbiańskiego dla redakcji gazet lokalnych, po Nagrodę im. Kazimierza Dziewanowskiego- za publikacje o problemach i wydarzeniach międzynarodowych. W każdej z kategorii przyznawane są również honorowe wyróżnienia. Prócz bonifikat pieniężnych, w wysokości 15 tys zł za nagrodę główną i 10 tys zł za nagrody równorzędne, ich laureaci zaproszeni są do wygłoszenia honorowych wykładów w wyższych szkołach dziennikarskich.

Konkurs SDP

[edytuj | edytuj kod]

Nagrody SPD wzorowane są na amerykańskiej nagrodzie Pulitzera. Polski plebiscyt organizowany jest od 1992. W szranki stają autorzy tekstów prasowych, audycji radiowych i programów telewizyjnych opublikowanych od 1 sierpnia 2005 r. do 30 czerwca 2006 r (odnośnie tego roku).

Źródła

[edytuj | edytuj kod]