Przejdź do zawartości

2006-01-29: Dania bojkotowana przez kraje muzułmańskie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 29 stycznia 2006

Ideologiczny konflikt między Danią a światem muzułmańskim narasta.

Konflikt rozpoczął się we wrześniu 2005 roku, kiedy to duński dziennik Jyllands Posten wydrukował serię dwunastu karykatur proroka Mahometa. Jedna z nich przedstawiała proroka kryjącego w turbanie odpaloną bombę. Satyryczne rysunki spowodowały skandal i oburzenie w krajach muzułmańskich. Szczególnie, że islam zabrania tworzenia podobizn proroka. Napięcie między Danią a Bliskim Wschodem narasta, a przedrukowanie karykatur przez prasę norweską jeszcze bardziej zaogniło sytuację.

Dziś młodzi Palestyńczycy demonstracyjnie spalili duńską flagę. Wydarzenia te prezentowały media na całym świecie. Duńskie towary zostały bądź całkowicie wycofane z supermarketów na Bliskim Wschodzie lub oznaczone wyraźnymi żółtymi taśmami z napisem "Uwaga: produkt duński - bojkotuj go". Już dwa kraje muzułmańskie (Arabia Saudyjska i Libia) wycofały swoich ambasadorów z Danii.

Tymczasem Duńczycy bronią dziennika. Ich zdaniem cała sytuacja może być rozpatrywania w kategoriach obrony wolności wyrażnia opinii.

W obliczu poważnego już kryzysu dyplomatycznego Jyllands Posten wydrukowała w języku arabskim ulotki, w których przeprasza za opublikowanie karykatur. Muzułmanie uważają jednak, że to za mało i żądają wprowadzenia w świecie zachodnim prawnego zakazu obrazy islamu.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
  • Wiadomości TV2 (duński dziennik telewizyjny)
  • Nyhederne TV2, Massiv muslimsk vrede mod Danmark
  • Politiken, Palæstinensere afbrænder danske flag på Vestbredden
  • Gazeta Wyborcza, Muzułmanie oburzeni karykaturami Mahometa