Przejdź do zawartości

2006-01-13: Ministerstwo Finansów otwiera podatkowy serwis wiki

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 13 stycznia 2006

11 stycznia miała swoją premierę nowa strona stworzona przez Ministerstwo Finansów. Od pewnego czasu Ministerstwo obiecywało, że stworzy miejsce, w którym każdy podatnik będzie mógł tworzyć i opiniować projekty prawne związane z systemem podatkowym. Teraz obietnice te zostały spełnione i to w dość zaskakującej formie - serwis Podatki i rozwój dostępny pod adresem www.podatki.gov.pl to prawdziwe wiki, działające na tej samej zasadzie, co znana szeroko internetowa encyklopedia Wikipedia. Co więcej, serwis ten używa tego samego oprogramowania, będącego Wolnym Oprogramowaniem systemu MediaWiki.

Jaki ma to skutek dla przeciętnego odwiedzającego? Zawartość serwisu może być edytowana przez każdego (strona Ministerstwa Finansów wymaga rejestracji). Każdy artykuł ma swoją stronę dyskusji, gdzie można wymieniać uwagi na temat jego treści, oraz historię edycji, pozwalającą na porównywanie ze sobą różnych wersji danego artykułu. Użytkownicy mogą dodawać strony do listy obserwowanych by być powiadamianymi o dokonywanych w nich zmianach.

Serwis Podatki i rozwój dzieli propozycje na kilka kategorii, jak na przykład VAT, CIT, podatek od nieruchomości. Najlepsze spośród zgłoszonych projektów mają być zaopiniowane przez ekspertów i włączone do rządowego projektu. Jak pisze Ministerstwo Finansów, serwis ma pomóc w zmianie przepisów tak, by podatki stały się prostsze i mniej uciążliwe.

Otwarcie serwisu wiki jest odważnym krokiem ze strony Ministerstwa - do tej pory instytucje publiczne nie korzystały z takich stron a sama idea wiki zaczęła zyskiwać popularność stosunkowo niedawno. Wikipedia odniosła sukces w dużej mierze dzięki swojej otwartości - zagadką pozostaje natomiast, czy taki system sprawdzi się w przypadku poważnych prac nad podatkami.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

psk – Już można poprawiać podatki – Gazeta Wyborcza, 11-01-2006