2005-12-28: Były urzędnik niemieckiego MSZ porwany z rodziną w Jemenie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 28 grudnia 2005

Były sekretarz stanu niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych, Jürgen Chrobog, został dziś porwany razem ze swoją żoną i trójką dzieci we wschodnim Jemenie.


Pięcioosobowa rodzina została porwana podczas podróży. Ich samochód zaginął 460 kilometrów na wschód od stolicy Jemenu, Sany. Według ministra spraw wewnętrznych Jemenu twierdzi, że za porwanie stoi grupa z jednego z plemion zamieszkujących te okolice.

Agencja Reutera podała, że porywacze to członkowie plemienia Al-Abdullah. Jeden z ich członków w telefonicznej rozmowie z pracownikiem agencji prasowej poinformował, że niemieckiej rodzinie nic nie jest. Jednocześnie za jej uwolnienie domagał się wypuszczenia z jemeńskiego więzienia jednego z członków szczepu.

Rzecznik niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych powiedział, że nie można jasno stwierdzić, czy sprawcy specjalnie porwali Chroborga z rodziną, czy też był to tylko zbieg okoliczności.


W latach 1994-2001 Chroborg był ambasadorem Niemiec w USA. Potem został przeniesiony do ministerstwa spraw zagranicznych, gdzie zajmował się m.in. negocjowaniem uwolnienia porwanych niemieckich obywateli.


W tym roku to już czwarty przypadek porwania obcokrajowców w Jemenie. Turyści z zagranicy są często porywani w tym kraju dla okupu. Na ogół jednak udaje się ich uwolnić.


Źródła[edytuj | edytuj kod]