Przejdź do zawartości

2005-11-07: O połowę więcej gazów cieplarnianych do 2030 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 7 listopada 2005

Globalna emisja gazów cieplarnianych zwiększy się o 52 proc. do 2030 roku, jeśli nic nie zmieni się w podejściu do konsumpcji energii na świecie. Taki scenariusz przewiduje Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) w swoim najnowszym raporcie.

Agencja twierdzi, że świat musi zmienić swoje zwyczaje energetyczne i zmniejszyć uzależnienie od ropy z Bliskiego Wschodu. W przeciwnym wypadku całkiem upadną postanowienia protokołu z Kioto, którego celem było zmniejszenie do 2008-2012 roku światowej emisji gazów do pięciu procent poniżej poziomu z roku 1990.

Jednak kraje, które podpisały protokół z Kioto, są odpowiedzialne za mniej niż połowę gazów cieplarnianych. Najwięcej emitują Stany Zjednoczone – prawie jedną czwartą światowej emisji CO2. Chiny i Indie również wytwarzają poważną część gazów cieplarnianych i też nie podpisały protokołu z Kioto.

"Trendy te mają ważne skutki i doprowadzą do tego, że nasza przyszłość będzie pozbawiona równowagi" - powiedział szef agencji Claude Mandil.

Oprócz szkód dla środowiska sytuacja ta spowoduje ogromny wzrost zapotrzebowania na energię, a także wzrost jej cen. Aby sprostać temu zapotrzebowaniu kraje takie jak Arabia Saudyjska będą musiały wydawać 56 miliardów dolarów rocznie na inwestycje w nowe technologie w sektorze energetycznym.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]