2005-10-09: Polacy wybierają czwartego prezydenta III RP

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 9 października 2005

Dziś od godziny 6.00 do 20.00 Polacy wybierają czwartego prezydenta III Rzeczypospolitej. 30 294 257 uprawnionych do głosowania obywateli Polski wybierze głowę państwa spośród 12 kandydatów w 25 167 obwodach wyborczych.

Wśród nich, 740 obwodów wyborczych znajdzie się w szpitalach, 101 w zakładach karnych, 75 w aresztach śledczych, 447 w zakładach pomocy społecznej, 4 w oddziałach zewnętrznych zakładu karnego i aresztu śledczego, 5 na polskim statku morskim i 162 poza granicami Polski. W części z ostatnich okręgów już zakończono głosowanie - na przykład w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Wynika to z położenia USA w innej strefie czasowej niż Polska.

Do głosowania potrzebny jest dowód tożsamości wraz ze zdjęciem. Karty wyborcze mogą otrzymać wszystkie osoby, które ukończyły 18. rok życia. Każdemu wyborcy przysługuje jeden głos. Na białych arkuszach formatu A-4 widnieje 14 nazwisk kandydatów na prezydenta, ułożonych w kolejności alfabetycznej. Były one wydrukowane jeszcze przed śmiercią Daniela Podrzyckiego i wycofaniem się Macieja Giertycha. O zmianach będą informować przewodniczący lokalnych komisji. Ponadto, stosowne informacje znajdą się w każdym lokalu wyborczym.

Pierwsze, wstępne wyniki frekwencji zostaną przedstawione w południe czasu lokalnego i będą one pochodzić z godziny 10.30, zaś około godziny 18.00 - z 16.30. Po godzinie 20.00, kiedy przestanie obowiązywać cisza wyborcza, podane zostaną pierwsze wyniki sondaży exits polls (nieoficjalne wyniki wyborów oparte na wypowiedziach głosujących w sondach przeprowadzonych przed lokalami wyborczymi).

Oficjalne wyniki Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi następnego dnia, w poniedziałek w godzinach wieczornych.

Jeżeli żaden z kandydatów nie zdobędzie dziś ponad 50% głosów, zostanie rozpisana druga tura wyborów. Odbędzie się ona 23 października 2005 roku.

Źródła[edytuj]