2005-10-02: Papież Benedykt XVI rozpoczął 9. Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 2 października 2005
Świat
World map blank with blue sea.svg

Papież Benedykt XVI niedzielną mszą świętą w Bazylice św. Piotra w Watykanie rozpoczął 9. Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów. Jest to trzytygodniowe spotkanie biskupów katolickich z całego świata - pierwsze podczas pontyfikatu nowego papieża. Hasłem tegorocznych obrad są słowa: Eucharystia źródłem i szczytem życia i misji Kościoła.

Msza święta otwierająca synod była koncelebrowana przez 256 biskupów z 118 krajów świata. Prowadzona była w kilku językach - i tak na przykład pierwsze czytanie zostało przedstawione w języku angielskim, drugie w języku hiszpańskim, zaś ewangelię odśpiewano po łacinie.

Podczas homilii, Benedykt XVI, nawiązując do Przypowieści o dzierżawcach winnicy z niedzielnej ewangelii, mówił o miłości człowieka do Boga. Przestrzegał także przed wyłączaniem Boga i religii z życia publicznego. Na zakończenie kazania papież wezwał wszystkich do modlitwy o dobre wykorzystanie trzech tygodni synodu - "Prośmy Pana, aby obdarzył nas swoją łaską, ażebyśmy (...) nie tylko pięknie mówili o eucharystii, ale przede wszystkim żyli jej siłą."

Podczas trwania synodu, do 23 października, blisko 250 biskupów będzie miało okazję podyskutować na temat obecnych problemów i nowych wyzwań Kościoła katolickiego. Głównymi zagadnieniami tegorocznych obrad są sakramenty, a wśród nich eucharystia i komunia święta. Temat nawiązuje między innymi do kończącego się Roku Eucharystii ustanowionego w październiku 2004 roku przez papieża Jana Pawła II.

W trakcie synodu nieuniknione będą dyskusje na temat współczesnych problemów Kościoła - kondycji liturgii, malejącej liczby powołań kapłańskich i spadającej frekwencji na niedzielnych mszach.

Podczas rozpoczęcia synodu nie było obecnych czterech biskupów z Chińskiej Republiki Ludowej.

Źródła[edytuj]