2005-09-27: IRA zakończyła samorozbrojenie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 27 września 2005

Przewodniczący Międzynarodowej Niezależnej Komisji Rozbrojeniowej, kanadyjski generał John de Chastelain ogłosił, w dniu dzisiejszym, że Irlandzka Armia Republikańska zakończyła rozbrojenie. IRA potwierdziła ten fakt w wydanym przez siebie oświadczeniu.

De Chastelain przedstawił raport z rozbrojenia rządom Irlandii i Wielkiej Brytanii, które przyjęły gest IRA z zadowoleniem. Według komisji Irlandzka Armia Republikańska zniszczyła karabiny maszynowe, moździerze, strzelby, pistolety i ładunki wybuchowe, w ilości które według informacji irlandzkich i brytyjskich służb specjalnych stanowiły cały arsenał IRA. Generał stwierdził, iż zapowiedziane 28 lipca br. rozbrojenie stanowi kamień milowy w procesie rozbrajania wszystkich organizacji paramilitarnych w Irlandii Północnej.

Jednak zniszczenie nie zostało uwiecznione na zdjęciach, a świadkami rozbrojenia oprócz komisji było dwóch duchownych: katolicki i protestancki. W związku z tym lider Demokratycznej Partii Unionistów, pastor Ian Paisley odniósł się do informacji z rezerwą.

Źródła[edytuj]