2005-09-27: IRA zakończyła samorozbrojenie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 27 września 2005
Świat
World map blank with blue sea.svg

Przewodniczący Międzynarodowej Niezależnej Komisji Rozbrojeniowej, kanadyjski generał John de Chastelain ogłosił, w dniu dzisiejszym, że Irlandzka Armia Republikańska zakończyła rozbrojenie. IRA potwierdziła ten fakt w wydanym przez siebie oświadczeniu.

De Chastelain przedstawił raport z rozbrojenia rządom Irlandii i Wielkiej Brytanii, które przyjęły gest IRA z zadowoleniem. Według komisji Irlandzka Armia Republikańska zniszczyła karabiny maszynowe, moździerze, strzelby, pistolety i ładunki wybuchowe, w ilości które według informacji irlandzkich i brytyjskich służb specjalnych stanowiły cały arsenał IRA. Generał stwierdził, iż zapowiedziane 28 lipca br. rozbrojenie stanowi kamień milowy w procesie rozbrajania wszystkich organizacji paramilitarnych w Irlandii Północnej.

Jednak zniszczenie nie zostało uwiecznione na zdjęciach, a świadkami rozbrojenia oprócz komisji było dwóch duchownych: katolicki i protestancki. W związku z tym lider Demokratycznej Partii Unionistów, pastor Ian Paisley odniósł się do informacji z rezerwą.

Źródła[edytuj]