2005-09-21: Michael Hinton publikuje "Biblię w sto minut"

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 21 września 2005
Okładka angielskiego wydania skróconej Biblii

Pastor Michael Hinton postanowił wydać w Wielkiej Brytanii skróconą wersję Biblii. Premiera książki odbyła się w wtorek w katedrze Canterbury. Według zapewnień autora, nową wersję Biblii można przeczytać w sto minut. Zawiera ona około 20 tysięcy słów, podczas gdy typowa, pełna wersja - ponad 700 tysięcy.

Skrócenie polegało na wybraniu najważniejszych informacji - opowieści o życiu Jezusa Chrystusa (opisywanego głównie w czterech ewangeliach) oraz kilku przypowieści, np. o arce Noego czy Jonaszu. Opuszczono natomiast długie opisy pochodzące z Starego Testamentu. Streszczenie zajęło pastorowi blisko dwa lata pracy.

Według autora, krótsza treść pozwoli na zapoznanie się z Biblią tym osobom, które nie mają czasu na przeczytanie całego dzieła. Biskup Johna Pritchard, konsultant skróconego wydania, nie sądzi, aby wielu ludzi znało dobrze Biblię.

Na razie zostało wydrukowanych 11 tysięcy egzemplarzy "Biblii w 100 minut". Rozmiarem przypominają zwykły notes. Zostaną one rozesłane głównie do szkół i kościołów. Wydawcy mają nadzieję, że nowa wersja Biblii, podobnie jak obecna, stanie się bestsellerem.

Źródła[edytuj | edytuj kod]