Przejdź do zawartości

2005-09-19: Burza tropikalna Rita zbliża się do archipelagu Florydy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 19 września 2005

Burza tropikalna Rita, która jest już siedemnastą w tegorocznym atlantyckim sezonie huraganowym, zbliża się do wybrzeży Florydy. W poniedziałek burza znajdowała się 235 mil na południe od stolicy wysp Bahama - Nassau i poruszała się z prędkością 15 km na godzinę. Prędkość wiatru wynosiła 95 km/h.

We wtorek może zmienić swoją siłę do huraganu, kiedy będzie znajdować się pomiędzy archipelagiem Florydy a Kubą. W środę lub czwartek prawdopodobnie znajdzie się w Zatoce Meksykańskiej.

Władze florydzkiego archipelagu (Florida Keys) rozpoczęły w niedzielę ewakuację turystów odpoczywających na tych wyspach. Do wtorku zamknięto wszystkie tamtejsze szkoły.

Atlantycki sezon huraganowy trwa od 1 czerwca do 30 listopada i zazwyczaj spodziewa się w nim do 11 burz tropikalnych bądź huraganów. Tegoroczny sezon jest jednak znacznie obfitszy - do tej pory stwierdzono 17 różnych burz. Meteorolodzy zapowiadają, że liczba ta do końca sezonu może wzrosnąć do 21. Powodem jest między innymi wysoka temperatura powierzchni wody.

O niszczycielskiej sile huraganów świadczyć może niedawny atak Katriny - zabił on co najmniej 883 ludzi.

Źródła[edytuj | edytuj kod]