Przejdź do zawartości

2005-09-16: Mieszkańcy Hiroszimy wspierają Kazachów, którzy ucierpieli w wyniku prób atomowych ZSRR

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 16 września 2005

Japońska organizacja społeczna Hiroshima Semipalatinsk Project wyśle ekipę medyczno-rozpoznawczych do Semipałatyńska w Kazachstanie – podała lokalna gazeta Chugoku Shimbun. Ekipa składa się z siedmiu pracowników medycznych, lekarzy i pielęgniarek, profesora Masaharu Hoshi z Instytutu Badawczego nad Promieniowaniem Biologicznym i Medycznym Uniwersytetu w Hiroszimie. Od 19 do 26 września podczas wizyty w Samipałatyńsku członkowie organizacji będą badać mieszkańców miasta wystawionych na działanie promieniowania radioaktywnego, a także przekażą miejscowym szpitalom specjalistyczny sprzęt.

Organizacja została założona w 1999 roku przez mieszkańców Hiroszimy, w większości tych, którzy doznali uszczerbu na zdrowiu po zrzuceniu przez Amerykanów bomby atomowej. W latach 90. mieszkańcy Hiroszimy mieli okazję spotkać się z mieszkańcami Semipałatyńska, którzy ucierpieli w wyniku eksperymentów atomowych prowadzonych przez władze ZSRR na terytorium Kazachstanu w latach 1949-89. Szacuje się, że w wyniku tych prób ucierpiało ponad 300 tysięcy osób.

Organizacja Hiroshima Semipalatinsk Project zajmują się nie tylko pomocą medyczną dla mieszkańców Semipałatyńska. Prowadzi także m.in. program wymiany studentów.

Źródło[edytuj | edytuj kod]