2005-09-16: Kolejny krok milowy polskojęzycznej Wikipedii: 100 tysięcy artykułów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 16 września 2005

Polska Wikipedia przekroczyła próg 100 000 haseł, dzięki tsca.botowi, na dziesięć dni przed swoimi czwartymi urodzinami.

Dzisiaj w godzinach nocnych (dokładnie o godzinie 1.38) polska Wikipedia osiągnęła sto tysięcy haseł, dzięki generowanym przez tsca.bota artykułom geograficznym. Stutysięczny artykuł dotyczył miejscowości Lafarre położonej we Francji. Hasło powstało w ramach projektu "Gminy Francji" i zgodnie z duchem i założeniami Wikipedii zostało już rozbudowane przez Wikipedystów o informacje historyczne i kartograficzne.

Wykres przedstawiający tempo wzrostu haseł na polskiej Wikipedii

Ponad tydzień wcześniej także dzięki botowi 100 000 artykułów osiągnęła włoska Wikipedia. Zarówno polska jak i włoska edycja encyklopedii wyprzedziły projekt holenderski, natomiast Włosi także wyprzedzili Szwedów, do których teraz pod względem ilości artykułów zbliża się Wikipedia w języku polskim.

W opinii niektórych Wikipedystów (osoby, które zajmują się edycją zawartości Wikipedii) artykuły generowane przez boty na podstawie baz danych statystycznych, geograficznych i adresowych nie są wyczerpujące i wymagają jeszcze rozbudowania, by były czymś więcej, niż tylko zbiorem suchych faktów. Z drugiej strony, dzięki tym hasłom pojawiają się w sieci informacje o miejscach nigdzie indziej nieopisanych w języku polskim.

Przekroczenie progu 100.000 haseł to największy skok polskiej Wikipedii od początku jej istnienia i swoisty prezent urodzinowy, ponieważ 26 września będzie czwarta (w systemie binarnym okrągła) rocznica jej powstania.


Zobacz też: informacja prasowa 100 tysięcy haseł w polskiej Wikipedii