2005-09-12: Belfast: Zamieszki podczas marszu oranżystów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Map of Northern Ireland within the United Kingdom.png
poniedziałek, 12 września 2005
Świat
World map blank with blue sea.svg

Od soboty wieczór trwają zamieszki w Belfaście, które wybuchły podczas corocznego marszu członków zakonu oranżystów w rocznicę zwycięstwa Wilhelma III Orańskiego nad katolickim królem Jakubem II.

Do najpoważniejszych od kilku lat zamieszek doszło w momencie, gdy przemarsz oranżystów napotkał na policyjną blokadę. Blokada została ustawiona, gdyż zgodnie z decyzją komisji ds. marszów oranżyści nie uzyskali zgody na przemarsz przez dzielnicę zamieszkaną przez katolików.

Dwutysięczny oddział policji północnoirlandzkiej i wojsk brytyjskich został zaatakowany butelkami z benzyną, kamieniami, bombami domowej roboty i ostrzelany z ostrej amunicji. Zamaskowani bandyci porwali autobus komunikacji miejskiej i podpalili go wraz z innymi ukradzionymi samochodami. Policja odpowiedziała plastikowymi kulami, ostrą amunicją i armatkami wodnymi. 21 osób zostało aresztowanych. Przynajmniej 32 policjantów zostało rannych, a ilość rannych po stronie lojalistów jest nieznana.

Szef policji Hugh Orde powiedział, że cieszy się, że obeszło się bez ofiar śmiertelnych. Lider republikańskiej partii Sinn Féin zaapelował o spokój (związana z Sinn Féin IRA ogłosiła miesiąc temu zakończenie zbrojnej walki o przyłączenie 6 hrabstw Irlandii Północnej do Republiki Irlandii), a premier Irlandii Bertie Ahern zaapelował o pokojową demonstrację i potępił przemoc.

Źródła[edytuj]